Znalec Financial Times: „Ruská federace je vůči sankcím imunní“

649
Print Friendly, PDF & Email
Znalec Financial Times: „Ruská federace je vůči sankcím imunní“
Znalec Financial Times: „Ruská federace je vůči sankcím imunní“
Zdroj: www.thejudgeglobal.com

Ruská federace, která již několik let čelí ekonomickým sankcím ze strany Spojených států je již v oblasti obchodu s plynem, natolik silná, že vůči jakýmkoliv dalším, tvrdším sankcím ze strany USA bude proti těmto krokům, naprosto imunní. Takovouto myšlenku pustil na světlo světa analytik pro anglický mezinárodní deník Financial Times – pan Nick Butler.

Ten konkrétně uvedl, že i přes sílící sankce na Ruskou federaci je tato země schopná, upevňovat si své postavení na trhu s plynem a být tak konkurenceschopnější. Dokonalým příkladem pevného, ruského postavení na trhu s plynem je podle Nicka Butlera událost z minulého roku. Konkrétně z loňského září, kdy americký ministr vnitra Ryan Zinke mluvil o zablokování ruského vývozu plynu. K Ryanu Zinkenovi se následně přidal i americký prezident Donald Trump, jenž prohlásil, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 je nevhodná a ohrožuje NATO.

Podle zmíněného analytika – Nicka Butlera tato prohlášení z úst amerických politiků, nijak neovlivnila průběh výstavby plynovodu Nord Stream 2, ani ruský obchod s plynem. Výstavba plynovodu, se dle analytika nijak nezastavila a dokončena by měla být do konce letošního roku.

Nick Butler ovšem nezmiňuje výstavbu jen jednoho ruského plynovodu – Nord Stream 2. Do svého článku zahrnul i druhý ruský plynovod – „Síla Sibiře“, který je rovněž Ruskou federací budován bez nějakých větších problémů a do provozu by měl být uveden již letos v Prosinci.
Plány do budoucna jsou potom podle Centra energetického výzkumu, jež spadá pod kolumbijskou univerzitu takové, že do roku 2030 by ruská firma Novatek (firma provozující ruské plynovody), měla zvýšit svou exportní kapacitu na 70 milionů tun paliva ročně.
Nick Butler ve svém článku dále, krom neochvějného ruského postavení na trhu s plynem komentoval také současného ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho přístup k trhu o němž konkrétně napsal, cituji:

Talent Putinova přístupu k trhu s energií spočívá v přilákání mezinárodních partnerů k infrastruktuře spojené s každým projektem. To vytváří podnět pro dovozce, aby zůstali s dodavateli, a to i když je trh nestabilní, což znamená, že Rusko se může vyhnout krutým cenovým válkám.

Butler závěrem konstatoval, že potrubní síť se mezi Ruskem a Evropou stane unikátní výhodou, kterou nemají další dodavatelé, zejména Spojené státy, Katar nebo Egypt.

Zdroj: Financial Times

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů