Zlý trpaslík, to jsou česká média, uvádí ruský průzkum zaměřen na mediální rusofobii

637
Print Friendly, PDF & Email
Zlý trpaslík, to jsou česká média, uvádí ruský průzkum zaměřen na mediální rusofobii
Zlý trpaslík, to jsou česká média, uvádí ruský průzkum zaměřen na mediální rusofobii
Zdroj: www.ac24.cz

Mediální manipulace, dvě slova, která v dnešním světě, dokonale známe a bez nichž by se nejspíše neobešla žádná globálně známá událost. Vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho, útok 11. září na dva největší mrakodrapy té doby, nebo dnešní ukrajinská krize, v roli zajatce Spojených států, jež vyhrožují Rusku. Všechny tyto akce by se neobešli bez mediální manipulace, dokonce tyto události jsou tak „výrazné“ a tak „hluboké,“ že snad ani neni možné, vypustit z pusy tvrzení, že v nějakém případě média, řekla úplnou pravdu. Proč je ale o tom všem řeč? Dnes nebudeme rozebírat vraždu Johna Fitzgeralda Kennedyho ani útok, který se odehrál 11.září. Když mluvíme o té mediální manipulaci, přemýšleli jste někdy nad tím, která média, vlastně se svými čtenáři manipulují nejvíce?

Na tuto otázku nám odpoví, ruský průzkum, který se právě na mediální manipulaci zaměřil a to v souvislosti s ukrajinskou krizí a neustálím obviňováním Ruska. A budete se divit dámy a pánové, ale i tak malý stát jako je Česká republika se dokázal v mediální manipulaci, namířené proti Rusku, umístit na hodně vysokých příčkách. Česká média se podle ruského experta z Ruského institutu strategických výzkumů, Igora Nikolajčuka, skutečně „vytáhla“ a zařadila se do první 10ky nejvíce cenzurovaných a ovládaných medií na světě. Svou pozici sdílí ještě s Polskem a Švýcarskem. Jak je na tom ten zbytek, to se dozvíte, když budete číst dál.

Pokud jste si na vrcholu mediální pyramidy, jež hýbe s názorem nás všech, představili tisk Spojených států, musím vás zklamat. Je to velice nečekané a nezvyklé, že v mediální manipulaci, zvláště během ukrajinské krize, nevedou státy za oceánem. Tohoto vrcholu dosáhla Evropa konkrétně evropský, ekonomický tahoun a mimo jiné i náš soused, Německo. Německý tisk v minulém roce publikoval něco kolem 9 000 dokumentů z nichž se naprostá většina vyjadřuje vůči Rusku neobjektivně a kriticky. Na druhém místě jsou trochu nečekaně, Spojené státy. Zde je situace taková, že na jeden neutrální dokument o Rusku, připadá 6 negativních dokumentů. Tříetí místo v žebříčku obsadil nás soused na jihu, Rakousko.

K Rakousku se vyjádřil i sám ruský expert, Igor Nikolajčuk, který říká toto, cituji:

Rakousko je německy mluvící země, bývalé centrum Rakouského císařství, které má velký zájem o Ukrajinu. Zejména proto, že Halič byla dříve součástí Rakouska-Uherska. Proto Rakousko pomáhá Německu v jeho pokusech získat kontrolu nad ukrajinskými elitami.

A jak že vlastně dopadla česká média? Jak už bylo výše řečeno, tak naše média se dokázala, z pohledu manipulace, probojovat do první desítky nejvíce zmanipulovaných médií, konkrétně obsadila, sedmé místo ze všech médií na světě. O své místo se dělí s již zmíněným Polskem a Švýcarskem. Krom toho česká média patří podle ruských údajů z institutu do skupiny tzv. „zlých trpaslíků“, tedy jinak řečeno zemí, potažmo států, které sice nevytváří mnoho, v tomto případě proti-ruských materiálů, ale za to většina z nich je právě proti-ruská. Česká média v číslech se od těch amerických médií moc neliší. Na jednu neutrální zprávu, v České republice, připadne 5 negativních zpráv.

Možná by vás také zajímalo, jaké že české médium filtruje, nejvíce proti-ruských článků? V tomto směru, se na prvním místě „zabydlel,“ týdeník, Respekt. Dále tu máme internetový server, Hospodářských noviny, IHNED.cz, který se zas může chlubit největším počtem článků, vztahujícím se k Rusku. A to včetně dobrých, špatných i těch neutrálních zpráv.

Obsah českých medií si dovolil ohodnotit, už zmíněný specialista, Igor Nikolajčuk, který poskytl toto hodnocení, cituji:

Česko je rozděleno na dvě poloviny. Jak je známo, Česká republika byla dříve součástí Rakouska-Uherska, na druhou stranu Sovětský svaz pomohl získat Československu nezávislost. Proto jsou i média rozdělena na dvě poloviny. Ačkoli se v zemi objevuje hodně negativních článků, vzniká tam i nemálo pozitivních materiálů.

Igor Nikolajčuk dodává, že patřičnou roli v rusofóbii, českých médií, sehrává také členství České republiky v Severoatlantické alianci, NATO nebo členství v Evropské unii.

Na závěr byla ruskému specialistovi položena otázka, v níž měl zhodnotit, zdali Česká republika zaujímá v danném žebříčku místo nepřítele či přítele Ruska.

Na tuto otázku, Igor Nikolajčuk odpověděl takto, opět a naposled cituji:

To je složitá otázka. Česká republika je nestandardní zemí a doposud o tom přemýšlíme. Ale vzhledem k počtu pozitivních publikací v Česku o Rusku je možné říci, že je přítelem číslo 1. Podotýkám, nikoli neutrálních zpráv, ale pozitivních. Je to jediná země, kromě Sýrie, kde existuje významný pozitivní proud. Zároveň tam ale existuje významný negativní proud. Česko je rozděleno. Jak se zdá, v zemi bojují proti sobě německý a slovanský svět. Proto se jedná o nestandardní zemi, která vytváří nestandardní výsledek.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů