Židé žijící ve Francii (a nejen tam) ve velkém migrují do Izraele

695
Print Friendly, PDF & Email
Židé žijící ve Francii (a nejen tam) ve velkém migrují do Izraele
Židé žijící ve Francii (a nejen tam) ve velkém migrují do Izraele
Zdroj: www.felesteen.ps

Lidé z americké zpravodajské televize, CNN v posledních několika dnech, navštívili kurzy pro imigranty, jež se specializují především na lidi, kteří odchází za lepším životem do Izraele. Podle posledních zpráv z úřadu se mezi těmito lidmi, migrujícími do Izraele, vyskytuje poměrně početná skupina francouzských židů. Ty dle svých výpovědí odchází do židovského státu v naději, že zde najdou větší bezpečí než ve Francii, kde se v současné chvíli obávají o své životy.

Jedním z takových osob, které kvůli bezpečnostním podmínkám ve Francii, imigrovali do Izraele je i Yoav Kreif, francouzský žid, jenž počátkem minulého roku, konkrétně 9. lednem 2015, těsně po útoku na redakci francouzského časopisu, Charlie Hedbo, opustil Paříž. Dodnes si prý na tyto okamžiky velice podrobně vzpomíná a o své minulosti Kreif, tvrdí konkrétně toto, cituji:

Byl jsem z toho skutečně v šoku. Volal jsem své matce a stále jí opakoval, že musíme odejít do Izraele. O šest měsíců se tak skutečně stalo a od té doby žiji i se svou rodinou v Izraeli.

Americká televize, CNN v souvislosti s odchodem francouzských židů (a nejen jich), poznamenává, že Izrael v současné chvíli, čelí vůbec největší přistěhovalecké vlně za posledních několik desítek let. Celou informaci následně, podrobně rozvádí, přičemž prý jen za minulý rok, rok 2015 přišlo z Franice do Izraele, zhruba 8 000 židů, což je téměř čtyřnásobné množství, než bylo zaznamenáno v roce 2012.

Jak bylo v samotném nadpisu již naznačeno, tak francouzští židé, ale nejsou jedinými lidmi, svého náboženského vyznání, kteří ve velké míře, odchází z Francie do Izraele. Velký počet židů se nachází také ve Velké Británii, či v Německu. Také odtud odešlo a odchází poměrně dost tamějších židů (samozřejmě to ale nejsou tak velká čísla jako v případě Francie, kde se řády šplhaly a šplhají do tisíců).

Dle informací ze strany židovské agentury přišlo do Izraele, během minulého roku 774 židů, jež do té doby bydleli ve Velké Británii. Drtivá většina těchto lidí se prakticky ihned po svém příchodu usadila v izraelském městě Ashod.

A příchod „cizích“ židů, (zejména těch z Francie) do Izraele je podle místních, znát doslova na každém kroku. Když totiž v Izraeli vyjdete na ulici, tak vedle Hebrejštiny, která je izraelským národním jazykem tu slyšíte i značnou část obyvatel, mluvit francouzsky.

V souvislosti s příchodem židů do Izraele nutno zmínit také prohlášení, židovské agentury, která tvrdí, že současná míra násilí ve Francii, není jediným důvodem pro odchod židů z Francie.

Níže odcitovaná slova patří mluvčí židovské agentury, Avi Mayer, která konkrétně říká, cituji:

V rozhodnutí odejít z Francie do Izraele jistě hrály klíčovou roli incidenty, jako byly teroristické útoky na židovskou školu v Toulouse před čtyřmi lety, v Bruselu předloni, v Paříži v lednu 2015 nebo v o něco později v kodaňské synagoze. Ovšem francouzští Židé se ve svém země necítili bezpečně ani před tím.

Nutno připomenout, že k odchodům francouzských židů, zpět do Izraele se vyjádřil také francouzský premiér, Manuel Valls, který konkrétně vyjádřil znepokojení nad tímto, tak masivním židovským odchodem. Mluvil ale také o tom, že bez židovské obce, přestane Francie být takovým státem, jakým dřív bývala. Velice lapidárně řečeno, Francie bez francouzských židů, prostě není ta pravá Francie.

Ani tato slova, která zazněla z úst premiéra Vallse, však v židech nezměnila jejich rozhodnutí.

CNN pak ještě v souvislosti s bezpečím židů ve Francii dodává, že podle tři roky starého průzkumu se téměř 74 % židů, žijících ve Francii, bojí přiznat své židovství. Informaci CNN následně potvrdil, Dov Cohen, který z Francie, konkrétně z města Marseille, přijel do Izraele (do města Ashdodu), v loňském roce. A i on sám tvrdí, že pokud šel ve Francii po ulici, tak jarmulku, kterou židé normálně nosí, si zde nebral. Důvod byl prostý – kvůli bezpečnosti.

Dále pak ještě uvedl tato slova, cituji:

Ve Francii si člověk na tyhle věci musel stále dávat pozor. Musel jsem chránit své děti od případných násilných útoků v metru nebo autobuse. Právě to nás nutilo být obezřetnými a příliš se na veřejnosti neprojevovat. Pocit bezpečí v současné Francii prostě už neexistuje. Před dvaceti lety tam přitom byl, ale v novém tisíciletí pro Židy ve Francii přestal existovat.

Zdroj: Eportal

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů