Základní školy ve Francii budou nejspíše vyučovat arabštinu

666
Print Friendly, PDF & Email
Najat Vallaud Belkacemová
Najat Vallaud Belkacemová
Základní školy ve Francii budou nejspíše vyučovat arabštinu
Zdroj: www.lelab.europe1.fr

Francouzské děti by se mohli na základních školách, nově vedle cizích jazyků jako je třeba angličtina, nebo Němčina, začít učit také arabskému jazyku. A předpoklady jsou takové, že dítě by se tomuto jazyku mělo začít věnovat již v první třídě, tedy ve zhruba 6 letech věku. S návrhem, zavést na základních školách arabský jazyk, přišla v nedávné době, tamější ministryně školství, Najat Vallaud Belkacemová, která se ovšem díky tomuto tahu, stala obrovským terčem kritiky.

Návrh, který by ve francouzském školství umožnil začít vyučovat Arabštinu, poprvé zazněl ve francouzské rozhlasové stanici, BFM, jejímž hostem byla již uvedena ministryně školství, Najat Vallaud Belkacemová. Ta v souvislosti s tímto návrhem konkrétně prohlásila, cituji:

Arabština bude vyučována na základních školách, pokud budou k dispozici lidské zdroje a rodiče o to požádají.

Jak už ale zaznělo výše, tak reakce na toto prohlášení byla více než bouřlivá. Kritika se na ministryni školství, doslova sesypala. A to hlavně ze strany vládní sféry. Přesněji řečeno na její prohlášení zareagoval, pomocí Twitteru, třeba člen francouzské, krajně pravicové strany „Národní fronta,“ Louis Aliot, který napsal, cituji:

Mladí lidé nepotřebují tento blud, ale potřebují posílit kurzy francouzštiny a historie pro jejich úspěšnou asimilaci.

Ozvali se ale i další vrcholní lidé, jako například francouzský poslanec, Bruno Le Maire, jenž uvedl, cituji:

Ve Francii je francouzská kultura, kterou dotyční musí studovat jako první.

Nebo člen francouzské, pravicové Křesťansko-demokratické strany, Jean-Frédéric Poisson, který krom výzvy o rezignaci, nynější ministryni školství vzkázal také tato slova, opět cituji:

Očividně nemáte ráda Francii.

Francouzská ministryně školství se ale této lavinovité a extrémně silné kritiky jen tak nezalekla a upozornila na fakt, že arabština je v současné chvíli, coby národní jazyk, používaná ve více jak 26 zemích světa. Zejména pak v afrických zemích a zemích arabského poloostrově.

I přes tuto skutečnost, ale výuka arabštiny ve francouzských školách tvoří pouhopouhou desetinu procenta, oproti již zmíněným jazykům (třeba Angličtině), která výuku vyplňuje z 95 %.

V souvislosti se zavedením arabštiny ve francouzských školách by nebylo od věci si připomenout skutečnost, že Francie je v současné chvíli největším centrem, nebo chcete-li, tak největším domovem muslimů v Evropě. Podle zprávy, kterou zveřejnil Brookings Institut s názvem „Být muslim ve Francii“ se ve Francii momentálně vyskytuje, kolem 5 milionů lidí s muslimským původem. A odpovídají tomu i výsledky náboženského průzkumu, který byl ve zprávě, uvedené výše, rovněž zveřejněn a jež konkrétně uvádí, že víra v islám je po katolicismu, druhým nejsilnějším náboženstvím v zemi.

Co se týká původu těchto lidí, tak v tomto případě se jednoznačně naplnila, výše uvedená slova ministryně školství.

Většina francouzských muslimů totiž dle zprávy Brookings Institut pochází právě z afrických zemí, jako je třeba Alžírsko, Maroko či Tunisko. V závěru pak ještě taková spíše zajímavost. A to sice, že průměrný věk těchto lidí se u více jak poloviny pohybuje kolem 24 a méně let.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů