„Zájmem Ruska není s někým válčit,“ tvrdí americký velvyslanec v Severoatlantické alianci

529
Print Friendly, PDF & Email
„Zájmem Ruska není s někým válčit,“ tvrdí americký velvyslanec v Severoatlantické alianci
Zdroj: www.media.obiectiv.info

Americký velvyslanec, zastupující Spojené státy v Severoatlantické alianci, Douglas Lute v rozhovoru pro americké zpravodajství, ABC News uvedl, že Ruská federace nemá v úmyslu vyvolávat válku s někým z řad NATO, či chcete-li Severoatlantické aliance.

Jeho přesná slova pro redakci ABC News si nyní dovolím odcitovat:

Nevěřím, že by kdokoliv v Rusku dnes měl v úmyslu zaútočit na NATO. Ale to neznamená, že nemáme odpovědnost uklidnit naše spojence, jako je Estonsko, náš spojenec v první linii, který má pozemní hranici s Ruskem.

Důvodem k výše uvedenému prohlášení je dle samotného Luteho, upozornění od spojenců NATO, kteří varovali, před nepřátelským vlivem Moskvy v průběhu zasedání Ruské federace a NATO 19. prosince.

Bylo by dobré připomenout, že k tomuto nepřátelskému vlivu má Moskva, vzhledem k nedávným činům ze strany NATO, které se odehrály začátkem letošního listopadu, vážné důvody. Severoatlantická aliance, konkrétně její generální tajemník, Jens Stoltenberg totiž uvedl, že vzhledem k rostoucímu tlaku mezi Ruskem a NATO budou vojska aliance uvedena na vyšší stupeň pohotovosti.

S tímto krokem Severoatlantické aliance souhlasí bývalý náčelník NATO a dnes poradce ukrajinského prezidenta, Anders Fogh, který ovšem kritizoval amerického prezidenta, Baracka Obamu za nerozhodnost. Dle jeho názoru, který vyjádřil letos v září by totiž Spojené státy měli na světě zastávat pozici tzv. světového četníka, „který by odporoval takovým autokratům jako je třeba ruský prezident, Vladimir Putin.“

Své myšlenky Fogh ještě více rozvedl, když prohlásil, že Spojené státy mají dostatečnou důvěryhodnost na to, aby plnili funkci světového četníka, hasiče, který hasí globální „požáry“ v podobě konfliktů a starosty, jenž řídí přestavbu světa.

K situaci mezi NATO a Ruskem se po Foghovi o měsíc později (v neděli 18. prosince) vyjádřil znovu generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg. Ten na podruhé otočil a prohlásil, že Severoatlantická aliance nemá zájem na tom, vyvolat eskalaci vztahů s Ruskem, popřípadě zažehnout novou studenou válku.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů