Záchranou Řecka se může stát, předseda Alexis Tsipras

509
Print Friendly, PDF & Email
Záchranou Řecka se může stát, předseda Alexis Tsipras
Záchranou Řecka se může stát, předseda Alexis Tsipras
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Alexis Tsipras, řecký levicový politik, který od roku 2013 předsedá řecké radikální straně SYRIZA, jež letos, 26. ledna 2015 vyhrála řecké volby a umožnila, tak jejímu předsedovy usednout do čela řecké vlády, na post předsedy vlády. Proč je o této postavě řeč? Protože i přes pesimistické komentáře, které se ozývají, jak z médií, tak i z úst některých politiků si tento člověk dokázal najít svůj prostor a říct na plno, co si skutečně myslí a co je třeba udělat, aby se Řecko z nynější stavu vzpamatovalo. Tsipras dal základ politickému kroku, který jednoznačně ukazuje, že tento člověk, skutečně ví, co dělá. Politický krok je zároveň cílem strany SYRIZA.

Kroku, kterého chce řecká strana, SYRIZA, pod vedením Tsiprase dosáhnout, je změna hospodářské politiky Evropské unie. Málokdo totiž ví, že tohoto kroku dosáhnout jen tehdy, pokud se řecká strana SYRIZA postaví na zadní a bude odporovat dosavadní, bruselské moci, která je zodpovědná za nynější situaci evropské politiky.

Aby se tento plán stal skutečností, tak SYRIZA uzavřela koalici s radikálně nacionalistickou stranou ANEL (Nezávislý Řekové), důvodem pro toto uzavření je stejný přístup, nebo lépe řečeno stejný směr obou stran. Jedná i druhá strana totiž nesouhlasí s diktátem Evropské unie ve věci škrtů , či nesmyslných úspor. Za jeden provaz táhnou také v pojmech, které jsou spojeny s národním státem.

Pokud se týká mediálního obrázku, tak diskuze na tuto koalici byla v médiích nejistá a výsledek je takový, že spojení těchto dvou stran (SYRIZI a Nezávislých Řeků) je východiskem z nouze.

JE TO PRAVDA! Řecko se tímto krokem pouze vytáhne z toho nejhoršího. Tento krok, ale nic podstatného, jako třeba životní úroveň obyvatelstva, nezmění. Pokud Řekové chtějí dosáhnout kvalitnější životní úrovně, nižší úhrady dluhu, či rychlého oživení ekonomiky, je třeba se spojit s více politickými stranami, jejichž pohled na nynější politickou situaci v Evropské unie a Evropě jako takové, je stejný a to kritický.

Současná řecká koalice má dosti velký výběr s jakými stranami by se eventuálně mohla spojit. Může to být například, radikálně levicová strana ve Španělsku, Podemos, nebo se souhlasem prezidenta, francouzská nacionalistická strana, Marine le PEN.

Řekněme si to tedy na rovinu, budoucností Evropy je propojení národoveckých a radikálních, levicových stran, těch stran, které se chtě, nechtě řítí k lepším časům, nikoliv ke strmému srázu.

Jak to ale udělat? Musí dojít k razantnímu signálu proti současné vládě v Evropské unie a Evropě. Proti těm lidem, kteří dostali Řecko a samozřejmě i Evropu a Evropskou unii do takových problémů, jako je v případě Řecka, dlouholetá stagnace, či v případě Eurozóny, masivní recese, nebo rovněž masivní příliv uprchlíků. A to už vůbec nemluvě o zničujícím konfliktu mezi Evropskou unií a Ruskem, který stál EU, mnoho miliard, či dokonce bilionů eur. Kdo za to může? Těžko se obviňuje, ale ta pravda prostě musí ven. Je to Německo a s ním i kancléřka Angela Merkelová.

Pokud se změní vláda v Německu a dojde ke spojení radikální levice die Linke se současnou koalicí v Řecku, případně větší koalicí, může se zcela změnit přístup Německa vůči problémům, které Evropu a Evropskou unii tíží.

Co tedy říci k závěru?

Předseda řecké vlády, Tsipras je akce-schopný člověk, který sice nerozhýbe „bahno na dně rybníka“ na první pokus, ale za to ukázal směr, kterým by současná Evropa měla vydat a nepodmaňovat se vůdčím státům Evropské unie, jako je například nynější Německo, které se řídí jen a pouze pokyny z Washingtonu a problémy, které má Evropa, potažmo Evropská unie, neřeší. To, že je Tsipras akce-schopný člověk dokázal už včera (27.1.2015), kdy Brusel, bez souhlasu Atén, Řecka vydal rozhodnutí o tom, že za raketové útoky na Mariupol, které si vyžádali až 30 mrtvých může Rusko.

To se samozřejmě řecké straně, hlavně předsedovy řecké vlády, Tsiprasovi, který není zastáncem současné vlády v Kyjevě, hrubě nelíbilo a podal ostrý protest proti takovému postupu Bruselu. Řecká vláda ale nebyla sama, komu se bruselský postup obviňování, nelíbil a stále nelíbí, přidali se proto i státy jako Rakousko, Slovensko a samozřejmě také Maďarsko.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů