Za 40 let přešlo duhový most 52 % zvířat!

844
Print Friendly, PDF & Email

Zvířata vymírají a to hlavně díky lidské činnosti na naší planetě! Jak je již dlouho známo, tak zvířecí populace se na této planetě pomalu vytrácí a to od mořského života – nadměrným lovem ryb až po ptáky, slony a jiné savce, kterým ničíme jejich přírodně vybudované teritorium.

S konkrétními zprávami přišla studie World Wildlife Fund, která zkoumala více jak 3 000 druhu zvířat na celém světě a došla k závěru, že jich od roku 1970, vymřelo 52 %.

Nejsmutnější na tom všem je, že celé této tragedii by se dalo jednoduše předejít. Jak již bylo naznačeno na začátku článku, je to práce hlavně lidských rukou, které pustoší tento svět. Jedná se hlavně o nadměrný lov, používání škodlivých pesticidů celkové znečišťování životního prostředí. Vědci v souvislosti s tím uvádí, že na to, aby planeta dokázala „strávit“ tyto pecky, které ji lidský druh vystavuje, musela by být ještě 1,5krát tak veliká, než je.

A kde vyhynulo nejvíce zvířat? Je tomu beze sporu v tzv. nízkopříjmových zemích, kde se zvířecí populace zmenšila od roku 1970 až do roku 2010 o 58 %. Vůbec největší pokles zvířat byl ovšem zaznamenán v Latinské Americe, kde se toto číslo vyšplhalo až na velmi kritických 83 %. S touto informací přišla televize The Telegraph.

Co se týká nejvíce ohrožených druhů, jež doplatili na přítomnost člověka, řadí se mezi ně sloni afričtí, kteří díky narušování přírodních podmínek (zmenšování teritoria, vypalování lesů za účelem zúrodnění, těžařství a hornictví), neustále vymírají.

Jen pro zajímavost: Teritorium, které měli sloni  v Africe k dispozici se zmenšilo ze 3 milionů čtverečních mil, na dnešních 1 milion čtverečních mil. A TO ZA POSEDNÍCH 27 LET! Sloni jsou známí tím, že milují husté lesy a hlavně pomáhají v růstu deštných pralesů tím, že konzumují semena stromů, které po průchodu jejich trávicím traktem, vyklíčí.

Mezi velice ohrožené druhy patří také zvířata na území Velké Británie. Typickýmzvířetem, který zde žije a je ohrožen je třeba Hrdlička, ale i jiná zvířata, například: Tuleni, červené veverky nebo ježci. Rovněž přítomností člověka, vymírá i mnoho druhů polního ptactva.

Kdyby nebyla zvířata, nebyly bychom ani mi, lidé. Jen díky zvířatům může být pozemský ekosystém zdraví a svěží.

Na téma vymírání zvířat se zmínil také profesor a ředitel výzkumu a vývoje v londýnské zoologické společnosti, Ken Norris, který říká, cituji:

Toto pustošení není nevyhnutelné, ale je to důsledek toho, jak jsme se rozhodli žít. „I když tyto zprávy ukazují, že je situace velmi kritická, tak existuje ještě naděje. Ochrana přírody potřebuje cílenou záchrannou akci, politickou vůli a podporu ze strany podniků.

Tou podporou ze strany podniků se myslí třeba snížení, užívání automobilů, rovněž také snížení příjmů mléčných a masných výrobků od společností. A hlavně začít si znovu VÁŽIT SVÉ PŘÍRODY, jen takhle se z této šlamastiky dostaneme.

Na závěr ještě malá ukázka, 10 velmi ohrožených druhů:

1. Gorilla nížinná

Gorila nížinnáZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Gorila nížinná
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Africký tučňák

Africký tučňákZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Africký tučňák
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Nosorožec dvourohý

Nosorožec dvourohýZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Nosorožec dvourohý
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Sup Krahujový

Sup krahujovýZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Sup krahujový
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Adax

AdaxZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Adax
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Zoborořec Kaferský

Zoborořec Kaferský Zdroj: www.svobodnenoviny.eu
Zoborořec Kaferský
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Africký divoký pes

Africký divoký pesZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Africký divoký pes
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Jeřáb

JeřábZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Jeřáb
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Africký lev

Africký lev - Zdroj: www.svobodnenoviny.eu
Africký lev
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Hadilov písař

Hadilov písařZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Hadilov písař
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů