Vztahy Ruska a Číny se utužují. Proběhne „plynová dohoda“ 21. století

557
Print Friendly, PDF & Email
Vztahy Ruska a Číny se utužují. Proběhne „plynová dohoda“ 21. století
Vztahy Ruska a Číny se utužují. Proběhne „plynová dohoda“ 21. století
Zdroj: www.czechfreepress.cz

Ruská federace se dle současných politických kroků, bez evropského, plynového zákaznictva nejspíše v pohodě obejde. A z čeho že vznikl tento úsudek? Jednoduše řečeno z reality. Když se dnes podíváme na nynější globální politickou situaci, tak nám musí být jasné, že Rusko si se svými současnými, vnějšími hrozbami hlavu takřka neláme, ba právě naopak. Ruský prezident Vladimír Putin, i přes ekonomické sankce EU a americkou snahu, izolovat Rusko, směle a celkem bez starostí s Čínou, uzavírá největší plynovou dohodu, 21. století.

Příprava této dohody trvala více než 10 let a Čína by dle současných informací měla v následujících letech, přičemž započetí plynových dodávek je odhadováno, nejdříve na rok 2018, obdržet plyn za zhruba 400 miliard dolarů, to je v přepočtu na české koruny, zhruba 10 našich státních rozpočtů. O jak významnou Rusko-čínskou dohodu se jedná, připomněl před několika dny i šéf ruské plynárenské společnosti, Gazprom, Alexej Miller, který prohlásil, že tato dohoda je velice vážný a rozsáhlí dokument, žádné další detaily, ale neprozradil. Ono nebylo ani třeba, nic více říkat, protože to, co neřekl Miller, tak rázem, nutno podotknout, že pouze odhadem doplnili ruští experti, podle jejichž slov by, například cena za jeden tisíc krychlových metru plynu, mohla pro Čínu vyjít na nějakých 350 až 380 dolarů. Jedná-li se pak o samotné plynné dávky do Číny, tak ty by se měli pohybovat někde mezi 38 až 60 miliardami krychlových metrů plynu za rok.

A nesmíme zapomenout ani na prohlášení samotné hlavy ruského národa, na prohlášení ruského prezidenta, Vladimíra Putina, který v souvislosti s uzavřením „plynné dohody“ řekl během večerní návštěvy v Číně, konkrétně v čínských médiích (interview), tato slova, cituji:

Jsem přesvědčen, že nadcházející jednání dají mohutný podnět dalšímu upevňování dvoustranné spolupráce ve všech sférách a prohlubování koordinace na mezinárodní scéně.

K Rusko-čínské „plynové dohodě“ a k současnému, ruskému politickému směru se vyjádřili také ruští experti, podle nichž by bylo velice naivní tvrdit, že se Rusko nyní úplně obrací směrem na Východ. Cílem Ruska je lépe vyvážit svou pozici, nikoliv dělat naschváli a stavět se buď proti-evropsky, či protiamericky.

Máme-li se ještě vrátit k prohlášení ruského prezidenta, konkrétně k pevnějším Rusko-čínským vztahům, tak tento závěr (lepší a hlubší vztahy mezi Ruskem a Čínou), podpořil i pomocník ruského prezidenta, Vladimíra Putina, který na návštěvu do Číny (přesněji do Šanghaje), přivezl „bezvadný baliček dokumentů.“ Těmi dokumenty, nebylo nic jiného než, více jak 40 smluv, které spolu Rusko a Čína, uzavřeli. A jedná se skutečně o smlouvy všeho typu od diplomatických součinností až po výrobu civilních letadel a vojenské techniky. Nemůže být tajností, že Rusko a Čína mají v plánu, zvýšit svůj dosavadní v dolarech, 90 miliardový obrat na budoucích 200 miliard dolarů, kterého by měli dosáhnout rokem 2020.

K utužování Rusko-čínských vztahů se ale uchýlili také tamější banky, konkrétně jedna z největších ruských bank, VTB a čínská národní banka, Bank of China, které spolu podepsali dohodu o vzájemných platbách v domácích měnách. O uzavření této dohody později, informovala ve svém prohlášení, zmíněná ruská banka VTB, která konkrétně uvedla, cituji pár vět:

Banky podle této dohody plánují rozvíjet své partnerství v četných oblastech včetně spolupráce na vyrovnávání v rublech a v renminbi, v investičním bankovnictví, mezibankovních půjčkách, financování obchodů a transakcích na kapitálových trzích.

Zdroj: Czech Free Press

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů