Vztahy mezi republikami Rwanda a Kongo se stále přiostřují – místní armády jsou v pohotovosti

637
Print Friendly, PDF & Email
Vztahy mezi republikami Rwanda a Kongo se stále přiostřují – místní armády jsou v pohotovostiZdroj: Vlastní
Vztahy mezi republikami Rwanda a Kongo se stále přiostřují – místní armády jsou v pohotovosti
Zdroj: Vlastní

Africké demokratické republiky, Rwanda a Kongo momentálně trápí velice napjaté vztahy, které bohužel nabyly takových „otáček,“ že v pohotovosti jsou už i obě armády, tamějších republik.

Podle informací za vším stojí, již druhý den pokračující na čas spuštěná palba, díky níž se celý konflikt mezi republikami, naplno rozhořel. A to takovým tempem, že ve středu, dokonce došlo k pohraničním bojům, do nichž následně museli zasáhnout rwandské jednotky a jejichž zásahem se pohraniční boje stali ještě těžšími. Současná situace je taková, že armády obou republik jsou v plné pohotovosti a politické špičky již zmíněných republik si vinu, vyvolání konfliktu, přehazují mezi sebou, jako horký brambor.

Začneme hlavním městem Konga, Kinshasou. To z vyvolání celého vojenského konfliktu, obviňuje pochopitelně Rwandu, jejíž jednotky dle informací, překročili hranice Konga, kde zajali a krátce poté také zabili jednoho kongžského desátníka. Co se týká republiky, Rwandy, tak místní politici zas vinu za vyvolání konfliktu, „hází“ na svého souseda, Kongo. Republika Rwnada, konkrétně tvrdí, že skupina pěti kongžských vojáků, zaútočila na rwandské jednotky, jež se nacházeli na svém, nikoliv cizím území. Tuto skupinu vojáků, nechala republika Rwanda později zabít.

Zaměříme-li se znovu na obě armády, tak zprávy o jejich pohotovosti na hraničích, přináší hned několik zdrojů.

Tím prvním zdrojem je zpravodaj, londýnské zpravodajské agentury, Reuters, jehož jméno sice není známo, ale tvrdí, že ve východním Kongu poblíž města Kibumba včera ráno (12.6.2014) viděl vojáky s těžkými zbraněmi, jež se shromažďují na obou stranách hranice.

Dalším, v pořadí druhým zdrojem je opět zaměstnanec, londýnské zpravodajské agentury, Reuters, tentokrát jeden z kameramanů, který dle výpovědi, viděl pět těl, ležících na rwandské straně, přesněji řečeno v poli na němž rostou fazole.

K této výpovědi se později vyjádřili i vrcholní politici Konga, kteří uvedli, že se jedná pouze narafičené, zabité rolníky, jež byli po své smrti převlečeni do uniforem.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů