Vojenské výdaje: Čína, Rusko, Afrika a další území posilují, USA ztrácí

689
Print Friendly, PDF & Email
Vojenské výdaje: Čína, Rusko, Afrika a další území posilují, USA ztrácí
Vojenské výdaje: Čína, Rusko, Afrika a další území posilují, USA ztrácí
Zdroj: www.i.idnes.cz

Výsledky vojenských výdajů v roce 2014, přinesly, docela zajímavé informace. „Překvapivě“ USA ztrácí, zatímco zbytek světa posiluje.

Vojenské výdaje v roce 2013 se odhadují na zhruba 1,75 bilionů dolarů, což je v přepočtu na naše, asi 34,75 bilionů Kč.  V porovnání s předchozím rokem, se toto číslo snížilo o 1,9%. S tímto výsledkem přišel na světlo, Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Všechny státy, krom USA zvýšili své vojenské výdaje, o zhruba 1,8%.

Vůbec největšími „přispívateli,“ jsou Rusové, Číňané a Saudská Arábie. Saudská Arábie, dokonce v investování do vojenství, předhonila i Spojené království, Japonsko a Francii a oficiálně se tak stala čtvrtou zemí s největšími vojenskými výdaji na světě. Ale abychom se vrátili zpět k USA. Hlavní příčinou, proč došlo k tak rapidnímu poklesu Amerických, vojenských výdajů, je konec války v Afgánistánu, přesněji řečeno, stahování aktivních vojsk z Afgánistánu. A také působením rozpočtových škrtů, které prošli US kongresem v roce 2011. Americké vojenské výdaje klesly dohromady 7,8%.

Sám doktor, Sam Perlo-Freeman, (ředitel Programu vojenských výdajů SIPRI), ovšem řekl, cituji:

Nárůst vojenských výdajů v rozvíjejících se a rozvojových zemích stále pokračuje. Zatímco v některých případech je přirozeným důsledkem hospodářského růstu nebo v reakci na skutečné potřeby v oblasti bezpečnosti, tak v ostatních případech to představuje plýtvání příjmů z přírodních zdrojů, dominanci autokratických režimů, či vznikající regionální závody ve zbrojení.

Vojenské výdaje podle území – v číslech

  • Největší nárůst ve vojenských výdajích: Írán – 27% a Buhrajn – 26%
  • Saudská Arábie – zvýšila výdaje o 14%  – dosáhly tak výdajů 67 miliard dolarů (zhruba: 1,334 bilionu Kč).
  • Afrika – zvýšení výdajů v roce 2013 o 8,3%, dosáhly částky 44,9 miliardy dolarů (849 miliard Kč).
  • Státy Afriky – jednotlivě:

o   Alžírsko: Nárůst od roku 2012 o 8,8%, na částku přibližně 10 miliard dolarů (200 miliard Kč). Pokud bychom počítali nárůst od roku 2004, vyšlo by nám jen zde, 176%.

o   Angola: nárůst o 36% od roku 2013, nejspíše díky vysokému přijmu z ropy. Angola je druhou zemí na Africkém kontinentě, která nejvíce investuje do vojenství.

Asie a Oceánie: vzrůst o 3,6% v roce 2013 – dostali se na částku 407 miliard dolarů (8,1 bilionů Kč). Největší nárůst byl zaznamenán z Číny a to o 7,4 %, téměř 188 miliard dolarů (3,742 bilionů Kč).

Zdroj: Freepub

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů