Vietnam vyzval Čínu k odstranění ropné plošiny

544
Print Friendly, PDF & Email
Vietnam vyzval Čínu k odstranění ropné plošinyZdroj: www.hlavnespravy.sk
Vietnam vyzval Čínu k odstranění ropné plošiny
Zdroj: www.hlavnespravy.sk

Vietnamský parlament, dle zpravodajské agentury, DPA dnešním dnem, vyzval Čínu k odstranění ropné plošiny, která začátkem května vyrostla ve sporných vodách, Jihočínského moře. Tedy přesně na místě, které je zájmem obou zemí (Číny a Vietnamu).V souvislosti se spornými vodami se dnes vyjádřil také vietnamský, ministerský předseda, Nguyen Tan Dung, který upozornil, že případné územní spory v již zmíněném Jihočínském moři, mohou vést ke zhoršenému, globálnímu zotavování z následků finanční krize.

V prohlášení, jež bylo v noci publikováno, Národním shromážděním ve vietnamském hlavním města, Hánoji, pak stojí konkrétně tato slova, cituji:

Umístění ropné plošiny ve výlučné ekonomické zóně Vietnamu představuje vážné porušení suverénních práv Vietnamu.

Současně s tímto prohlášením, členové Národního shromáždění v Hánoji, vyzvali vietnamské úřady a veřejnost k tomu, aby se sjednotili v zájmu zajištění politické stability, bezpečnosti a společenského pořádku.

Čínská stavba ve sporných vodách, Jihočínského moře, totiž u obyvatel Vietnamu, vyvolala vlnu nevole a kritiky, která se postupem času převrátila do vandalismu a výtržnictví, při nichž ve Vietnamu přišli o život minimálně tři čínští občané a dalších minimálně 100 jich bylo těžce zraněno. Současná situace je taková, že čínské úřady z území Vietnamu evakuovali již tisíce čínských občanů. Škody které byli ve Vietnamu na čínských továrnách napáchány se šplhají do miliard, protože davy lidí poškodili, či úplně zničili hned 400 továren, které měli mít budoucí v vazbu na Čínu.

Vietnamská vláda s ohledem na tuto situaci dnes přislíbila, že poškozeným továrnám obstará státní podporu.

Nutno podotknout, že Čína výstavbou ropné plošiny v Jihočínském moři, přesněji řečeno v oblasti Paracelských ostrovů vyvolala spory nejen s Vietnamem, který tuto oblast považuje za exkluzivní ekonomickou zónu, ale také u zemí jako jsou Filipíny a Malajsie.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů