Venezuela se ocitá pod sankční palbou USA

676
Print Friendly, PDF & Email
Venezuela se ocitá pod sankční palbou USAZdroj: www.verkkomedia.org
Venezuela se ocitá pod sankční palbou USA
Zdroj: www.verkkomedia.org

Sotva Bílý dům ve Washingtonu zvýšil tlak na Rusko, díky nedávno odkývaným sankcím, už tu jsou sankce další. Tentokrát se pod muškou americké, imperialistické vlády ocitla Venezuela, konkrétně venezuelská vláda, jejíž předák, venezuelský prezident, Nicolás Madura, vzal jed na to, že se již zmiňované americké, imperialistické vládě, pomstí.

Celá záležitost je v podstatě úplně stejná jako v roli Ruska. Spojené státy i v případě Venezuely, tedy území, které leží v Americe prohlásili, že Venezuela představuje pro USA „bezpečnostní hrozbu,“ tedy stejnou hrozbu, kterou pro ně představuje Ruská federace. V důsledku, této údajné hrozby, americká vláda, rozšířila své sankce na dalších sedm vládních činitelů, Venezuele.

Abychom byly přesnější tak, ve vládním příkazu, amerického prezidenta, Baracka Obamy stojí, že nynější situace ve Venezuele, představuje „mimořádnou hrozbu“ bezpečnosti, americkému státu.

Samozřejmě, že na krok Spojených států, ihned dosti drsně odpověděla Venezuela, konkrétně její prezident, Maduro, který na situaci zareagoval přímo v televizním vysílání, přesněji ve svém projevu k národu, kde mimo jiné také po venezuelském kongresu požadoval větší pravomoci k boji proti imperialismu.

Nicolas Maduro, řekl zhruba tato slova, cituji (výňatek):

Prezident Barack Obama, který zastupuje americkou imperialistickou elitu, osobně přijal úkol porazit mou vládu a intervenovat ve Venezuele ve snaze ji ovládnout.

Pokud se zaměříme na konkretní cíle, amerických sankcí, tak obětí se stal, například , generálmajor, Gustavo Gonzalez, který je generálním ředitelem venezuelských výzvědných služeb. Tohoto člověka, Spojené státy obviňují za násilných činů proti demonstrantům. Krom toho ve Venezuele byl Gustavo Gonzalez, prezidentem Madurem, jmenován na místo ministra vnitra. Není tajností, že právě ministerstvo vnitra je pro Venezuelu klíčové, neboť dokáže v zemi udržet pořádek.

Vrátíme-li se zpět k prohlášení, které Spojené státy učinili vůči Venezuele a zároveň přihlédneme k takovým „drobnostem,“ jako je třeba ropa, musí nám logicky dojít, že se Spojené státy, tímto krokem dostali do značně svízelné situace. Co si budeme povídat, Venezuela je plná ropy, v podstatě na ropě stojí a je hlavním ropným dodavatelem pro USA. Z toho tedy vyplývá, že pokud se Venezuela rozhodne, postaví si hlavu, může Spojeným státům pěkně zatopit pod kotlem.

Co je příčinou zhoršujících se diplomatických vztahů, mezi Spojenými státy a Venezuelou se přesně neví. Naopak flagrantní je fakt, že problémy mezi těmito dvěma státy se objevili, projevili a stále projevují v době, kdy dochází k značnému zlepšování vztahů mezi Spojenými státy a Kubou, která je jen tak pro zajímavost, hlavním spojencem Venezuely. Toto tedy můžd být, první potenciální důvod, proč vztahy mezi USA a Venezuelou, neklapají.

Druhým, opět pouze potenciálním důvodem k horším vztahům, muže být, stále se zhoršující ekonomika Venezuely, jež se propadá neustále hlouběji do krize a je výsledkem prudkého, globálního snížení, cen ropy. Tato situace naprosto logicky, žene tamější obyvatele do „vyšších otáček,“ proti venezuelské vládě se zvedá vlna nevole. Není vyloučeno ani zvedání inflace, která už nyní dosahuje astronomických 70 %. A to není ani zdaleka všechno, situace ve Venzuele se začíná rapidně zhoršovat, zmenšuje se ekonomika a vládne nedostatek základního zboží.

Zprávy o reakcích Venezuely na provokativní sankce Spojených států, se ozývají takřka nepřetržitě. Jednou z reakcí je například čin madurovi vlády, která zintenzivnila pronásledování opozice. Uvěznila její hlavní představitele a zakázala pouliční demonstrace.

Koncem tohoto článku by bylo dobré si také dopovědět to na které že všechny vládní členy, byly a jsou americké sankce nasměřovány. Jedná se především o lidi, kteří Bílý dům obviňují z toho, že porušuje lidská práva, či praktikuje rozsáhlou korupci. Postižených lidí, těmito sankcemi je konkrétně sedm, mezi nimiž se ocitá třeba také, šéf venezuelské policie nebo šéf výzvědných služeb a prokurátor, který stíhá opoziční politiky za „spiknutí“.

Zda-li venezuelský kongres, vyhoví požadavkům svého prezidenta, aby se tak Maduro mohl Spojeným státům jak se patří, pomstít, se ještě neví. Nicméně už teď se Maduro USA mstí, jak to jen jde, například, obviňuje Spojené státy ze spiknutí s předáky opozice ve snaze, svrhnout jeho vládu.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů