Velká Británie hodlá do bezpečnosti před uprchlíky investovat 443 milionů liber

718
Print Friendly, PDF & Email
Velká Británie hodlá do bezpečnosti před uprchlíky investovat 443 milionů liber
Velká Británie hodlá do bezpečnosti před uprchlíky investovat 443 milionů liber
Zdroj: www.gjak.cz

V přepočtu 1,3 miliardy českých korun (443 milionů liber) hodlá Velká Británie v nejbližší době vynaložit na posílení bezpečnosti na britsko-francouzské hranici. A to konkrétně v místě, kde v současné chvíli pobývají uprchlíci ze zemí třetího světa – tedy v oblasti severofrancouzského města Calais, které leží nedaleko hranic s Velkou Británií. Včerejším dnem (čtvrtkem 17.1.2018) se na tom dohodli zástupci Velké Británie (britský ministr vnitra a premiérka Theresa Mayova) společně se zástupci Francie (francouzským ministrem vnitra a prezidentem Emmanuelem Macronem), kteří v rámci britsko-francouzského summitu podepsali na vojenské akademii v Sandhurstu nedaleko Londýna, patřičnou dohodu.

Ta podle slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pomůže humanitárnějším způsobem vyřešit současné problémy spojované s imigranty, imigrační krizí a bezpečností. Krom nového oplocení, či pořízení kamerových systémů a nových infračervených detekční technologií by totiž část těchto financí měla pravděpodobně zamířit i do francouzské administrativy. Máme-li býti přesnější tak podle slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by část z těchto peněz měla pomoct urychlit potřebné vyřizování případů migrantů, kteří se shromažďují v Calais v naději, že se dostanou do Velké Británie.

V souvislosti s migranty pobývajícími v Calais a zmíněným humanitárnějším řešením jejich budoucnosti, nutno poznamenat, že samotný francouzský prezident v rámci uvedeného jednání vyjádřil také přání, aby Británie přijala více imigrantů z Calais – zejména těch nezletilých, bez doprovodu. Británie se však doposud veřejně k žádnému takovému kroku, zatím nezavázala.

Macron rovněž také uvedl a slíbil, že jeho vláda nedopustí, aby bylo opět obnoveno, nedávno francouzskou vládou, zlikvidované tábořiště nazvané Džungle ve kterém v době největších imigračních vln, přebývalo až 8 000 imigrantů, kteří se všichni do jednoho snažili dostat do Velké Británi. Tento počet imigrantů se v průběhu několika málo měsíců zmenšil na dnešních několik stovek. A odhaduje se že dnes se v okolí Calais zdržuje zhruba 700 až 800 imigrantů, kteří se chtějí skrz Lamanšský průliv dostat do Británie.

K bezpečnosti v severofrancouzském městě Calais by bylo dobré ještě poznamenat, že Britská vláda do této oblasti a konkrétně do tohoto odvětví nainvestovala v průběhu několika posledních let, zhruba 100 milionů liber, což odpovídá zhruba 2,9 miliardám korun.

Do budoucna se ale dle dostupných informací předpokládá, že by se tato hodnota mohla Velké Británii vrátit. Sice asi ne v podobě financí, ale v podobě vřelých politických vztahů a mnoha důležitých informací. Nemůže býti totiž tajností, že krom posílení bezpečnosti na společné britsko-francouzské hranici se summit, na němž se řešila hlavně imigrační krize a imigranti, věnoval i tématům jako jsou tajné služby, či vojenská spolupráce.

Zdroj: Zet.cz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů