Velení irácké armády je příjemně potěšeno novou zbraní, Solncepjok

713
Print Friendly, PDF & Email
Velení irácké armády je příjemně potěšeno novou zbraní, Solncepjok
Zdroj: www.fireden.net

Vrchní velení irácké armády si od dob poražení radikální teroristické organizace Islámský stát, nemůže vynachválit ruský reaktivní plamenomet typu Solncepjok. Ten byl, krom bojů s již zmíněnou teroristickou organizací, nově vystaven i na nedávné vojenské přehlídce v iráckém Bagdádu, kde vedle vojenské techniky, jako byl třeba nový tank M1 A1 Abrams, či terénní vozidlo Humwee, doplňoval kompozici.

Jak se totiž ukázalo, tak tento nový typ reakčního plamenometu byl iráckou armádou přimontován na tank typu T-90 S a vyslán na nejrušnější a zároveň také na nejdůležitější úseky vojenské fronty, kde islámskému státu zasazoval přesné a velice zničující údery.

Tyto zbraně podle dostupných informací prokázaly vynikající spolehlivost a v průběhu bojů s islámským státem irácká armáda nepřišla ani o jednu takovouto zbraň. A to i přes počáteční, značně negativní prognózy některých skeptiků, kteří tvrdili, že tato zbraň bude nespolehlivá.

Přes všechnu chválu, která se na tyto zbraně „valí“ se však nelze vyhnout vojenským ztrátám, ke kterým i přes spolehlivost reaktivních plamenometů, stejně došlo a prakticky se jim nedalo vyhnout. Dle posledních dostupných informací jen tanků typu Abrams, shořelo v bojích s Islámským státem kolem padesáti kusů. Staly se totiž v mnoha případech terčem zastaralých sovětských raket, které byly vyvinuty v 70. letech minulého století.

K této skutečnosti (k vysokému počtu zničených tanků, typu Abrams) se nedávno vyjádřila i některá ruská média, která uvedla, že takovýto vysoký počet zlikvidovaných tanků se stal v irácké armádě, pravděpodobně důvodem nákupu nových, již uvedených tanků typu T-90 S. Ty se dle ohlasů irácké armády v bojích velice osvědčily. Takovým typickým příkladem vysoké výdrže těchto tanků nám muže býti zprostředkovaný případ, kdy tento tank (T-90 S) vydržel čelní zásah americké protitankové střely, která byla odpálena americkým protitankovým komplexem TOW-2A.

Zdroj: Vestnik-rm.ru

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů