V Izraeli se zrodí nový úřad kybernetické obrany

695
Print Friendly, PDF & Email
V Izraeli se zrodí nový úřad kybernetické obranyZdroj: www.eretz.cz
V Izraeli se zrodí nový úřad kybernetické obrany
Zdroj: www.eretz.cz

Izraelská vláda v neděli 15. února na pravidelném, vládním zasedání, schválila vznik nového národního, kybernetického úřadu, jehož úkolem bude chránit a koordinovat různé útvary kybernetické bezpečnosti. Tento úřad by měl zasahovat jak do vládního, tak ale i do soukromého sektoru. Předpokládá se, že vliv tohoto úřad by mohl sahat do zpravodajských služeb, státních institucí, či do izraelské armády.

O vzniku nového úřadu pro kybernetickou ochranu se v Izraeli, mluví již nějaký ten pátek, zatím ale z důvodu nesouhlasu mnoha lidí, nebylo možné přijmout konečné rozhodnutí, které by vznik úřadu, povolilo. Proti vzniku nové kybernetické státní „společnosti“ se stavěla a stále staví třeba místní služba veřejné bezpečnosti (Šin Bet, Šabak), která je rovněž známa jako zpravodajská služba, jež má navíc úplnou zodpovědnost za vnitřní bezpečí (bezpečí lidí), včetně bezpečnosti, kybernetické ve které si drží monopol a chtěla si ho udržet i nadále. Jenomže rozhodnutí vyšších pater je rozhodnutí a není možné se proti němu nějak výrazně postavit, alespoň v tomto případě ne. Izraelský premiér Netanjahu společně s národní bezpečnostní radou, rozhodl o vzniku nového úřadu, který by měl od toho starého, převzít všechna kritéria ochrany a nebít závislý na Šin Bet.

Se vznikem nového úřadu, samozřejmě nesouhlasí ani ochránci lidských práv, kteří mají plnou hlavu starostí, že by nová agentura mohla příliš zasahovat do soukromého života občanů.

Co se týká dnešního, 3 roky fungujícího úřadu a jeho osudu, tak se předpokládá ,že nová agentůra by všechna kritéria bezpečnosti, měla přebírat zhruba 3 roky, přičemž nový úřad oproti tomu dnešnímu bude „vyzbrojen“ centrem pro řešení kybernetických hrozeb (CERT – Cyber ​​Event Readiness Team).

Úplný zánik, dnešní kybernetické a zpravodajské agentury, označované jako INGB (Israel National Cyber Bureau), se však nechystá, pouze se v některých oblastech, sníží její pravomoci. Ale ani toho INGB, nemusí litovat a to z jednoho důvodu. Choda a vedení INGB agentury se totiž nějak významně, dá se říci, že skoro vůbec nezmění. I nadále tedy bude moci tato agentura rozhodovat o národní politice, která se týká kybernetické obrany. A to není ani zdaleka všechno, krom zachování, celého chodu a vedení agentury, budou oba úřady (jak ten nový NCA, tak i ten starý INGB), úzce spolupracovat a vytvoří jednotné národní, kybernetické ředitelství. Do tohoto ředitelství bude spadat také Úřad předsedy vlády, v jehož čele se nejspíše objeví, současný ředitel INGB, Dr. Eviatar Matania.

Proč Izrael dělá takové kroky?

Jen z jednoho jediného důvodu, z bezpečnosti. Protože dnes se to kybernetickou špionáží na tomto světě, jen hemží. Vždyť nejčastější kybernetické útoky jsou evidovány z USA, Číny, Ruska, nebo právě ze zmiňované Izraele. A mohli bychom jmenovat i další státy jako třeba komunistickou Korejskou, lidově demokratickou republiku, Írán či Turecko. O všech těchto státech v souvislost s kybernetickými útoky, můžeme slyšet. Je tedy naprosto logické, že Izrael posiluje svou kybernetickou obranu.

Další důvod, proč Izrael posiluje obranu proti kybernetickým útokům je ekonomický důvod. Jak totiž uvádí bývalí ředitel, Národní bezpečnostní agentury (velice známe NSA) a taky ředitelé amerického kybernetického velitelství, tak USA jen kvůli duševním krádežím, přijdou ročně o zhruba 250 miliard dolarů, což je nějakých 5 bilionů českých korun. Velice vysoká částka za škody, způsobené kybernetickým zločinem, byla zaznamenána v červnu 2014 , kdy kybernetické bezpečnostní firmy jako je například: firma „McAfee“ vyčíslili škody na 400 miliard dolarů.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů