V Aleppu byla nalezena nevybuchlá minometná střela s yperitem, dříve použitá proti civilistům

936
Print Friendly, PDF & Email
V Aleppu byla nalezena nevybuchlá minometná střela s yperitem, dříve použitá proti civilistůmZdroj: www.municion.org
V Aleppu byla nalezena nevybuchlá minometná střela s yperitem, dříve použitá proti civilistům
Zdroj: www.municion.org

Vojenští experti pocházející z Ruské federace našli v posledních několika dnech v syrském městě, Aleppu důkazy o použití bojového plynu, konkrétně yperitu, proti syrským civilistům. Informaci zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, které zároveň uvedlo, že yperit byl obsažen v nalezené, ještě nevybuchlé, minometné střele.

Ta byla dle dostupných informací použita letos v září, při velice silném útoku na jednu z vesnic, ležící v již zmíněném, syrském městě Aleppu.

K nalezené munici se později vyjádřil zástupce ruských vojsk radiační, chemické a biologické obrany (RChBD), jenž konkrétně uvedl, cituji:

Expresní analýza obsahu munice provedena za použití přenosného infračerveného spektrometru ukázala přítomnost puchýřotvorné chemické bojové látky, hořčičný plyn. Vzali jsme vzorek z miny 20 ml vzorek. Ten byl poté odeslán do střediska Russian Centre for reconciliation of opposing sides v Sýrii k dalšímu šetření.

K výše uvedené nalezené, dělostřelecké mině lze poznamenat, že se jedná o domácí výrobek, jenž v zadní části obsahuje kapsle z obsahem od 0,5 do 1,5 litru černé olejovité kapaliny, která se po výzkumech ukázala býti chemickou bojovou látkou, yperitem. Tedy stejnou látkou, která byla militanty použita i ve výše uvedeném útoku na jednu z vesnic, ležící v Aleppu. Během tohoto útoku bylo zraněno řádově 40 lidí a všichni zranění vykazovali typické známky otravy yperitem.

V souvislosti s použitím chemických zbraní v Aleppu, vůči civilistům, nelze nezmínit, že Ruská federace už podniká patřičné kroky k zviditelnění těchto činů. Ruské ministerstvo obrany, například minulý týden v pondělí, předložilo jednoznačné důkazy v podobě devíti odebraných vzorků, pocházejících z jihovýchodního Aleppa, v nichž byly nalezeny stopy chlóru a bílého fosforu.

Tatáž instituce, tedy znovu ruské ministerstvo obrany se rovněž také dožadovalo, aby do vyšetřování, točící se kolem používání bojových plynů v Aleppu, zasáhla i Organizace OSN pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko OSN konkrétně žádalo o to, aby organizace OPCW v co možná nejkratší době, vyslala do Aleppa své odborníky, kteří by byli ochotni se podílet na analýze odebraných vzorků. Organizace OSN pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale, ignoruje Ruskem předložené důkazy a dle informací, odmítá i jakoukoliv spolupráci s Ruskem, s odvoláním na bezpečnostní otázky. Tento fakt později, svým prohlášením, potvrdil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zároveň také dodal, že až si odebrané vzorky převezmou lidé z Haagu, bude pro Organizaci OSN pro zákaz chemických zbraní, už velice těžké, nějak vycouvat ze spolupráce.

Zdroj: RT.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů