USA a Turecko budou vyzbrojovat a cvičit povstalce bojující v Sýrii

639
Print Friendly, PDF & Email
USA a Turecko budou vyzbrojovat a cvičit povstalce bojující v SýriiZdroj: www.svobodnenoviny.eu
USA a Turecko budou vyzbrojovat a cvičit povstalce bojující v Sýrii
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Turecká vláda a vláda Spojených států, podepsali smlouvu, kde se zavázali k výcviku a vyzbrojování, „umírněných bojovníků,“ jež bojují v Sýrii. Celou dohodu mělo na starosti, turecké ministerstvo zahraničí se svým ministrem, Mevlutem Cavusogloim a americké velvyslanectví s Johnem Bassem. Smlouva byla uzavřena v Ankaře a tamější ministr zahraničí, Mevlut Cavusoglu následně celou věc novinářům potvrdil slovy, cituji:

Turecko a Spojené státy podepsaly dohodu v rámci programu tréninku a vyzbrojení militantů bojujících v Sýrii.

Samozřejmě že potvrzení zprávy o podepsání smlouvy zaznělo také ve Spojených státech, kde to potvrdil mluvčí amerického velvyslanectví.

A o co že se vlastně jedná?

Dle tvrzení amerického ministerstva obrany, Pentagonu mají Spojené státy za cíl, nasadit několik stovek speciálních jednotek na Blízký východ, aby tam vyškolili „umírněné“ bojovníky, jež nadále budou bojovat, proti teroristům islámského státu, kteří v současné chvíli, kontrolují rozsáhlé syrské území a více jak 1/3 území v Iráku.

K věci se vyjádřilo hned několik dalších lidí. Prvním byl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí, pan Tanju Bilgic, který doufá, že tato posila ze strany Turecka a Spojených států, povede lepším výsledkům v bojích proti syrskému prezidentovy, Bašaru Al-Assadovi a celé jeho vládě.

Pokud se týká podrobností, tak do Sýrie by mělo v průběhu 4 až 6 týdnů, vyrazit konkrétně něco kolem 400 trenérů a stejný počet amerických vojáků, jejichž úkolem bude cvičení „umírněných“ bojovníků. S těmito informacemi přišel minulý měsíc na tiskovou konferenci, mluvčí amerického ministerstva obrany, John Kirby.

John Kirby, také rovněž řekl, že jen za první měsíc, tento program (který by měl začít fungovat začátkem příštího měsíc), vyškolí a vyzbrojí, celkem 5 400 mužů, kteří budou následně bojovat v Sýrii. Na tento program se Spojené státy, Washihngton připravoval už od prosince, kdy americká vláda schválila 500 milionů dolarů výhradně na tento program.

Jen tak pro připomenutí, těžkosti, které momentálně svírají Sýrii, trvají už 11 let a z toho důvodu Spojené státy a spojenci Ameriky, jako je například Katar, Saudská Arábie, či Turecko podporují vzbouřence v Sýrii, kteří jdou proti režimu Bašara Al-Assada. Odhaduje se, že za dobu těchto bojů bylo v Sýrii zabito více než 200 000 lidí, přičemž další 2 miliony lidí byly vysídleni.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů