Ukrajinská ekonomika se potápí. Během 48 hodin se hřivna propadla o 50 %

603
Print Friendly, PDF & Email
Ukrajinská ekonomika se potápí. Během 48 hodin, hřivna spadla o 50 %Zdroj: www.ac24.cz
Ukrajinská ekonomika se potápí. Během 48 hodin, hřivna spadla o 50 %
Zdroj: www.ac24.cz

Ukrajina si v několika posledních dnech prochází velice těžkým obdobím. Panika mezi lidmi, ukrajinská, pučistická vláda si jen tak tak drží své pozice a cena místní hřivny stále padá. A právě o ukrajinské hřivně, bude dnešní kratší článek. Neměli bychom malovat čerta na zeď, ale bohužel v tomto nelze jiné volby. Budeme muset jít s úplnou pravdou ven (to neznamená, že by do teď na Bloumateli byla pravda publikována jen na půl.) Takže jak se celá věc má?

Současná ekonomická situace na Ukrajině je katastrofální. V posledních třech dnech se hřivna propadla o více jak 50 %. Prvním úderem bylo minulé úterý, kdy se ukrajinská hřivna propadla z 16,8 na 24,4 hřiven za dolar, další vlna přišla v pátek, kdy se jedna hřivna ocitla na hranici 25,3 dolarů. Vůbec pro zatím konečnou „peckou,“ bylo posledních 48 hodin, kdy ukrajinská měna i nadále ztrácela svou hodnotu. Podle odborníku se propadla až o 50 % a to i přes veškeré snahy ukrajinské centrální banky, která se snažila zvýšit úrokovou sazbu, aby tento strmý pád ukrajinské měny, alespoň trochu přibrzdila.

Kvůli kritické ekonomické situaci se už Ukrajina musela obrátit i na Mezinárodní měnový fond, kde se jedná o dolarovém vykoupení ukrajinských dluhů. Podle předběžných odhadů by se mělo jednat až o 15 miliard dolarů. Jen pro informaci, současné finanční rezervy Ukrajiny činí něco kolem 6,42 miliard dolarů, což je částka, která pro Ukrajině zajistí dovoz ještě na dalších pět týdnů. Co bude pak? To nikdo neví.

Ekonomika na Ukrajině byla už dříve ve špatném stavu, typickým příkladem může být třeba rok 1991, kdy došlo k pádu komunismu, už tehdy se ekonomika Ukrajiny, výrazně propadla, ovšem s příchodem ukrajinského puče se tato situace příliš nezlepšila, ba právě naopak. Ukrajina se v současné chvíli potácí na hranici mezi existencí a naprostým krachem. Více než čtvrtina ukrajinské průmyslové síly se podala občanům z východní Ukrajiny, tedy těm lidem , kteří ze současnou ukrajinskou vládou nesouhlasí, považují za vně dosazenou, za pučistickou, která nmá na Ukrajině co dělat. A právě toto může být pro Ukrajinu a ukrajinskou ekonomiku největším zabijákem.

Díky puči, který na Ukrajině nastal, některé fabriky vůbec nejedou, doslova se zastavili a zaměstnanci šli domů. To může mít pro Ukrajinu, ale neblahé následky, hrozí potenciální odchod obchodních partnerů, které i přes nynější situaci s Ukrajinou stále obchodují. Vůbec nejvýznamnějším obchodním partnerem je Ruská federace, která i přes nepřátelské vztahy s Ukrajinou stále obchoduje. Kdyby nebylo Ruska, tak by teď Ukrajina nejspíše už vůbec neexistovala, poněvadž propad hřivny by byl ještě daleko rychlejší, než doposud.

Ukrajina se aktuálně nachází ve velice svízelné situaci. Nedůvěřivé obyvatelstvo společně se stále bezcennějšími penězi, to je pro Ukrajinu v současné chvíli smrtelná kombinace, která bohužel může skončit ukrajinskou smrtí. Celý aktuální stav Ukrajiny by se dal přirovnat ke stavu v Libyi – jeden zhroucený stát.

Zdroj: AC24

4/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů