Ukrajinská bezpečností služba obviněna z mučení

528
Print Friendly, PDF & Email
Ukrajinská bezpečností služba obviněna z mučeníZdroj: www.globalnews.sk
Ukrajinská bezpečností služba obviněna z mučení
Zdroj: www.globalnews.sk

Ukrajinská bezpečností služba, SBU byla v posledních dnech, delegací spadající pod podvýbor OSN pro mučení, obviněna ze zatajovaného mučení. Stalo se tak po tom, co výše uvedená delegace přerušila návštěvu v Kyjevě z důvodů porušování povinností, které Ukrajina, potažmo Kyjev má. Informaci vynesl na světlo světa 25. května vedoucí člen delegace, Malcolm Evans, který byl následně citován i tiskovým střediskem OSN.

Malcom Evans jako důvod přerušení návštěvy Kyjeva uvedl, že delegaci nebyl umožněn přístup na místa, kde podle podezření delegace probíhalo ze strany ukrajinské bezpečností služby (SBU) utajované a nezákonné zadržování lidí.

Malcom, coby vedoucí člen delegace pak ještě uvedl, cituji:

Toto odepření přístupu je porušením závazků Ukrajiny jako členského státu Opčního protokolu k Úmluvě proti mučení. Z tohoto důvodu jsme nemohli navštívit některá z míst, v souvislosti s nimiž jsme slyšeli četná a závažná obvinění ze zadržování osob a možného mučení nebo brutálního zacházení.

Návštěva delegace OSN měla na ukrajinském území probíhat od 19. až do 26. května. Vzhledem ale k výše popsané situaci, kdy delegace nebyla Kyjevem puštěná na některá místa (do věznic) a došlo tak k výraznému zkompromitování, musela být tato návštěva přerušena.

Úkolem expertů z OSN, kteří přijeli na Ukrajinu bylo zhodnotit podmínky držených vězňů v ukrajinských věznicích či vyšetřovacích vazbách a také zhodnotit záruky jejich ochrany proti případnému mučení nebo surovému zacházení. Všechna tato hodnocení měla být následně prezentována ve zprávě.

Jakým směrem, respektive jaký závěr bude celý tento incident ve výsledku mít, zatím nikdo neví. Nicméně lidé z OSN v Kyjevě prohlásili, že Ukrajina musí plnit své závazky podle Opčního protokolu, který byl schválen v roce 2006. Rovněž také sdělili, že jsou ochotni s ukrajinskou vládou navázat další konstruktivní dialog o obnovení návštěvy v blízké budoucnosti.

Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů