Ukrajina znovu usiluje o status jaderné velmoci. „Nemáme na to peníze ani technologie“, ozývá se

619
Print Friendly, PDF & Email
Ukrajina znovu usiluje o status jaderné velmoci. „Nemáme na to peníze ani technologie“, ozývá se
Ukrajina znovu usiluje o status jaderné velmoci. „Nemáme na to peníze ani technologie“, ozývá se
Zdroj: www.youtube.com

Ukrajinská vláda se rozhodla po skoro čtvrt století, (konkrétně po 23 letech) znovu usilovat o aktivování svého dřívějšího statusu jaderné velmoci. Ten jí byl v roce 1994 Budapešťským memorandem deaktivován. S návrhem na znovuzískání jaderného statusu ve svém nedávném prohlášení vystoupil před veřejnost, současný ukrajinský ministr obrany Pavel Klimkin, který mimo tohoto návrhu, také řekl, že pro dosažení uvedeného cíle bude zapotřebí značné americké podpory.

Celá Klimkinova představa o znovu-aktivování ukrajinského jaderného statusu má ale dle slov bývalého ředitele Rosatomu (firma stojící v čele civilního a vojenského jaderného průmyslu) jeden drobný „háček“: Ukrajině v současné chvíli na vývoj jaderných zbraní chybí, krom mnoha peněz, také patřičné technologie.

Přesná slova bývalého ředitele si nyní dovolím odcitovat:

Pro Ukrajinu to jsou v nejbližší budoucnosti nedosažitelné záležitosti, všechno to stojí desítky miliard dolarů. Nejsou technické ani finanční možnosti, aby Ukrajina znovu získala jaderný status.

Bývalý ředitel zároveň ještě citoval experty za něž uvedl, cituji:

Obohacování uranu s sebou přináší obrovské náklady a pracovní lhůty a že vybudovat obří továrnu na zpracování radioaktivních látek s oddělením plutonia je možné minimálně za 15 miliard dolarů.

V závěru pak už jen varoval před důsledky, které mohou nastat v případě, že by Ukrajina jaderný status znovu získala. Konkrétně řekl:

Pokud Ukrajina podnikne cokoliv k získání jaderného statusu, což je téměř nemožné, stane se velmi rychle politickým vyvrhelem ve světě, jako je Severní Korea“, dodal bývalý „jaderný šéf.

Vedle ex-ředitele Rosatomu se k návrhu ukrajinského ministra obrany, vyjádřil také bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk. I ten velice podobně jako ex-ředitel Rosatomu uvádí, že vývoj jaderných zbraní pro Ukrajinu je příliš drahý, mimo to ale také připomíná historii Ukrajiny v rámci níž uvádí, že Ukrajina nikdy nebyla držitelem svých vlastních jaderných zbraní. Ohledně této záležitosti prohlásil následující slova, cituji:

V sovětských dobách byly na našem území cizí atomové zbraně, vyrobené v Rusku, s ruskými čipy. Dokonce i tlačítko bylo v Moskvě. Úplný cyklus výroby jaderných zbraní nás bude stát nejméně 50 miliard dolarů.

Sám ukrajinský ministr obrany Pavel Klimkin na výše uvedené reakce, nijak nezareagoval. Letos v únoru pouze konstatoval, že Kyjev akutně potřebuje smrtící zbraně a že vojenská pomoc, která je nyní Ukrajině Spojenými státy poskytována se aktuálně soustřeďuje pouze na dodávky výstroje a výzbroje.

Klimkinovo konstatování, či chcete-li tak prosbu o pomoc si ostatně nyní dovolím, znovu a naposledy citovat:

Jednoznačně potřebujeme smrtící zbraně. Je pravda, že vždycky říkám, že nemám rád toto rozdělení – na smrtící a nesmrtící. Existuje jasný pojem zbraně na obranu. Nutně je potřebujeme. Jednoznačně potřebujeme více vysoce technologických zbraní, potřebujeme účinnou spolupráci se Spojenými státy včetně NATO a to v mnoha oblastech.

V souvislosti s prosbou ukrajinského ministra o dodání smrtících zbraní Spojenými státy by bylo vhodné připomenout, že podobná ukrajinská žádost byla na adresu Spojených států, již jednou vznešena. A to přímo na aktuálního prezidenta Donalda Trumpa, jehož dříve o smrtelné zbraně pro Kyjev žádal šéf výboru pro ozbrojené síly John McCain.

Na oba dva kroky, jak na krok Johna McCaina, tak ale i na krok Pavla Klimkina později zareagovala společně s ruskými politiky také celá řada evropských politiků. Ti se společně s těmi ruskými, jednoznačně vyslovili PROTI zbrojním dodávkám na Ukrajinu. Podle názoru jednotlivých politiků by totiž zbraně dodané na Ukrajinu, mohly ještě více vyhrotit konflikt na Donbasu.

Zdroj: Pravda.ru

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů