Ukrajina na rozcestí: buď válka, nebo krach země

1147
Print Friendly, PDF & Email
Ukrajina na rozcestí: buď válka, nebo krach země Zdroj: www.zpravy.tiscali.cz
Ukrajina na rozcestí: buď válka, nebo krach země
Zdroj: www.zpravy.tiscali.cz

Východ Ukrajiny se dává znovu vojensky do pohybu. Dle současných informací Kyjev v těchto místech nashromáždil 65 tisíc svých vojáků a podle tvrzení vojenských analytiků vše napovídá tomu, že je připraven na útok a s tím rovněž spojený i boj. A cíle tohoto útoku jsou tři.

Prvním je oddělení měst jako je Luhansk a Doněck, následně se ukrajinská armáda pokusí obě tyto povstalecké oblasti oddělit od hranic s Ruskem a zlikvidovat veškerý odpor v těchto městech.

Analytička amerického deníku Forbes, Fraces Coppola, ale upozorňuje, že ekonomická situace Ukrajiny se rapidně zhoršuje. Dle jejích slov se jen HDP Ukrajiny, od svržení, demokraticky zvoleného prezidenta, Viktora Janukoviče propadlo o 23 % a ukrajinský dluh dosáhl astronomických 153 % HDP. Za Janukoviče se přitom tento dluh pohyboval pod 80 %.

A data Mezinárodního měnového fondu, bídnou situaci Ukrajiny jen potvrzují. Podle této instituce se ukrajinské hospodářství propadá šílenou rychlostí a tamější inflace se už blíží ke 30 %. V reálu to tak znamená, že příjmy obyvatel se rapidně zmenšují, zatímco výdaje „letí“ neúprosně nahorů a vš e by to mělo vyvrcholit 23. září, kdy ukrajinská vláda bude muset svým občanům, sebrat téměř půl miliardy dolarů, aby mohla zaplatit splátku svým věřitelům. Pokud tak neučiní, Ukrajina zkrachuje.

Podle současné situace je tedy velice pravděpodobné, že ukrajinská vláda a proamerická elita, která v současné chvíli stojí v čele Ukrajiny, vidí pouze jedno jediné východisko z této zapeklité situace, kdy Ukrajině, díky tamější vládě a hospodářským neúspěchům, hrozí další Majdan. A to svržení všech hospodářských problémů na Rusko. Tím se ovšem s největší pravděpodobností, ale obnoví další krveprolití na východě Ukrajiny.

Zdroj: Europortal

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů