Ukrajina měla v plánu odpálit ruský plynovod

667
Print Friendly, PDF & Email
Ukrajina měla v plánu odpálit ruský plynovod
Zdroj: www.twitter.com

Ukrajinská vláda se přiznala k tomu, že v průběhu let 2014 a 2015 plánovala vyhodit do povětří ruský tranzitní plynovod, který prochází ukrajinským územím. S uvedeným přiznáním vyšel, teprve nedávno, na světlo světa v rámci vysílání ukrajinské televize Zik, náměstek ministra pro otázky okupovaných území a přesídlených osob – pan Jurij Grymčak.

Ten v rámci televizního vysílání do éteru prohlásil následující, cituji:

Myslíte si, že jsme neměli v plánu vyhodit do vzduchu plynovou soustavu naší země? Mluvím tu o státních plánech.

Podle Grymčaka je tento plynovod jedním z faktorů současného, ozbrojeného konfliktu na Donbasu. Nutno ovšem zmínit, že uvedený plynovod je pro Ukrajinu v současné chvíli nezbytný, neboť z něho může samotná Ukrajina čerpat příjmy z tranzitu plynu do Evropy.

K plynovodům v blízkosti Ukrajiny pak lze ještě dodat fakt, že Ruská federace se podle slov výše zmíněného náměstka, snaží dělat vše proto, aby mohla vystavět plynovod další, který by měl zcela míjet ukrajinské území. Tím by ovšem Ukrajina přišla o již zmíněné příjmy z tranzitu plynu do Evropy, proto se staví proti výstavbě tohoto plynovodu.

A do celé záležitosti zasahují i Spojené státy, které se stejně jako Ukrajina staví do role odpůrce nového plynovodu, vedoucího podél již existujícího Severního proudu (jedná se o název už existujícího plynovodu). Důvod tohoto amerického odporu je založen na poněkud ambiciozních plánech Ameriky, dodávat zkapalněný plyn do Evropy.

Zdroj: Zik

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů