Turecký prezident: „Máme důkazy, že USA podporují teroristické organizace“

756
Print Friendly, PDF & Email
Turecký prezident: „Máme důkazy, že USA podporují teroristické organizace“
Zdroj: www.sputniknews.com

Turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan v reakci na americké obvinění, uvádějící, že Turecko podporuje radikální, teroristickou organizaci Islámský stát prohlásil, že koalice vedená Spojenými státy je sama, výrazným podporovatelem teroristických organizací v Sýrii.

Erdogan konkrétně uvedl, cituji:

Oni podporují teroristické skupiny, včetně Daesh. Máme potvrzené důkazy, fotografie i videa.

Vedle teroristů, ale Amerikou vedená koalice, dle slov tureckého prezidenta, podporuje také Lidové ochranné jednotky, působící v Sýrii a tamější Sjednocenou demokratickou stranu.

V souvislosti s touto skutečností, tak turecký prezident vyzval státy jako je Saudská Arábie a Katar, aby se připojili k současné politice Ruska, Turecka a Íránu, které v současné chvíli vedou mírové rozhovory o Sýrii. Toto úterý prezident Erdogan také doplnil, že představitelé výše zmíněných státu Perského zálivu, by měli být zahrnuti do jednání ministrů zahraničí v Kazachstánu, které se odehraje příští měsíc a jehož hlavním cílem bude, vedle podpory pro Sýrii, ukázat světu také dobrou vůli, vůči Sýrii.

Erdogan ale současně s výše zmíněnou výzvou ke spolupráci se státy Perského zálivu, také upozornil, že si Turecko nepřeje, nebo přesněji, spíše nechce, aby se uvedeného jednání účastnili i kurdské skupiny. Ty jsou totiž v Turecku považovány za „teroristické organizace.“

Jedná-li se nyní o reakci na zpětný úder Ankary v podobě obvinění koalice, vedené Spojenými státy, z podpory teroristických organizací v Sýrii, tak na ní nemusel nikdo moc dlouho čekat. Na turecké obvinění zareagoval mluvčí amerického ministerstva zahraničí, Mark Toner, který uvedl, že Erdoganova prohlášení jsou „směšná.“ Vedle toho také mluvčí sdělil, že v Erdoganově prohlášení, neexistuje „žádný právní základ“ a doplnil, že Washington je „stoprocentně pro porážku a zničení Islámského státu v Sýrii i v Iráku.“

Erdoganovo odvetné obvinění koalice (kterou ovládají Spojené státy) z podpory teroristických organizací v Sýrii, okomentoval krom mluvčího amerického ministerstva zahraničí, Marka Tonera, také bezpečnostní analytik a bývalý představitel amerického ministerstva obrany, Pentagonu, Michael Maloof. Ten v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou, televizní síť RT uvedl následující slova, cituji:

Důkazů (zmiňované Erdoganem) je poměrně dostatek, USA to dělaly po řadu let, včetně řízení tajných operací CIA přes Jordán, pak přes Turecko a do Sýrie.

Zároveň doplnil, že připomínky tureckého prezidenta Erdogana jsou „pokrytecké,“ neboť Turecko samo pokračuje v dodávkách zbraní do Sýrie. Tyto zbraně jsou dle jeho slov, nejdříve určeny proti Kurdům a až poté proti radikální, teroristické organizaci Islámský stát.

K tureckému obvinění, Amerikou vedené koalice, které bylo zpětným úderem Turecka proti nařčení Spojených států se připojila také Ruská federace. I Rusko obvinilo Washington z podpory terorismu v Sýrii.

V rámci tohoto obvinění Washingtonu si Rusko vzalo mušku nejnovější zákon National Defence Authorization Act, podepsaný americkým prezidentem, Barackem Obamou. Dle tvrzení ruského ministerstva zahraničí tento nový návrh zákona „otevřeně stanovuje možnost,“ dodávat více zbraní do Sýrie. Ty potom „brzy najdou cestu k džihádistům,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zacharova s dodatkem, že Amerika „odmítla“ plně spolupracovat v boji proti terorismu.

Zdroj: RT

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů