Turecko začalo odstřelovat sever Sýrie. Tamnější ministerstvo informuje o průběhu odstřelování

700
Print Friendly, PDF & Email
Turecko začalo odstřelovat sever Sýrie. Tamější ministerstvo informuje o průběhu odstřelování
Turecko začalo odstřelovat sever Sýrie. Tamější ministerstvo informuje o průběhu odstřelování
Zdroj: www.televizeseznam.cz

Turecké vojenské síly, které včerejším dnem pronikly na sever Sýrie, podle informací tureckého ministerstva obrany, zničily veškeré stanové cíle v rámci turecké vojenské operace „Pramen míru.“ Informaci, jak bylo již jednou uvedeno podalo turecké ministerstvo obrany

To ve své zprávě konkrétně uvedlo, cituji:

Během noci byly podniknuty útoky na cíle teroristů ze země a vzduchu. Všechny byly zlikvidovány. Operace pokračuje v naplánovaném režimu.

Naproti tomu tisková služba Syrských demokratických sil (ve zkratce SDF) veřejně komentovala průběh vojenského konfliktu takto, cituji:

SDF zlikvidovaly čtyři tanky tureckých okupantů na hranici mezi Sýrií a Tureckem u města Ras al-Ayn. Bylo zabito pět tureckých žoldáků, jejich těla mají SDF.

Syrská televize, Ikhbariya pak doplnila, že turecká armáda vstoupila do řady vesnic v okolí syrského města Tell Abiad. Ta samá instituce zároveň dodala, že turecké letectvo, krom zmíněné vesnice, podniká útoky i v okolí dalších vesnic jako je Tell Arkam a Ras al-Aymu.

Turecký prezident současnou situaci dříve naznačil

K současné, značně vyhrocené situaci mezi Tureckem a Sýrií se samozřejmě, během posledních několika hodin hned opakovaně vyjádřil i samotný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jeho prohlášení, která jsou stará jen několik hodin, ovšem nyní nejsou až tak důležitá. Podstatně důležitějším vyjádřením tureckého prezidenta je rozhovor pro syrský list Yeni Safak, jež je starý několik málo dní a během něhož sám turecký prezident, možné útoky na Sýrii naznačil. A to ve chvíly, kdy začal odkazovat na smlouvu, podepsanou v roce 1998. Samozřejmě mimo to v uvedeném rozhovoru uvedl také důvody pro vojenský atak v Sýrii.

V rozhovoru pro list Yeni Safak konkrétně uvedl tři hlavní cíle celé vojenské operace a to sice: 1, Zachránit jižní hranici Turecka před teroristy – 2, Uhájit územní celistvost Sýrie a za 3, Zajistit „návrat Syřanů, kteří byli vyhnáni z vlasti“ v návaznosti na to odkázal na již uvedenou dohodu podepsanou mezi Sýrií a Tureckem v roce 1998 v níž je konkrétně ustanoveno a teď cituji:

Nepodniká-li Sýrie ve výše uvedených cílech potřebná opatření, mají turecké síly právo na stíhání teroristů.

Turecký prezident k momentálně válečné zóně na severu Sýrie ještě prohlásil, cituji:

Amerika tam (pozn. v Sýrii) nemá vzdušný prostor. Je to mezinárodní vzdušný prostor, je to syrský vzdušný prostor. Když nepatří USA, pak má být otázka jeho použití také vyřešena režimem.

Nutno závěrem zprávy zrekapitulovat celý průběh aktuálního dění: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. října oznámil zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Dělnické straně Kurdistánu a Islámskému státu. Tato strana je v Turecku zakázaná, stejně tak jako je v Rusku zakázaný třeba Islámský stát. Turecké letectvo tak ještě ten samý den podniklo útoky na syrské město Ras al-Ayn, nacházející se v syrské provincii Haseke, či na město Tell Abiad. Později pak následovala i pozemní část turecké vojenské operace, během níž a podle dostupných informací, turecké jednotky zničily celkem 181 cílů spadajících pod kurdské jednotky, sídlící na severu Sýrie. Během těchto útoků až do teď zároveň zahynulo i 8 civilistů a dalších 20 jich bylo zraněno.

Zdroj: www.msb.gov.tr

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů