Turecko možná znovu zváží ruský návrh vztahující se k systému PRO

387
Print Friendly, PDF & Email

Turecké úřady budou s největší pravděpodobností a pod podmínkou, že se zlepší cena a úroveň předání, znovu projednávat ruský návrh, týkající se systému PRO. Tento systém se konkrétně týká protiraketové obrany, jehož nynějším cílem je nákup protiletadlových a raketových kompletů, jež budou mít velký dolet. S touto informací, přišel konkrétně turecký zpravodajský list, Hurriyet, který se odvolal na vysoce postaveného, tureckého úředníka.

Abychom ale nezůstali jen u povrchních informací, bylo by dobré si říci i něco o samotném systému PRO a jeho historii. Celý tento systém se poprvé dostal do popředí v roce 2009, kdy Turecko vyhlásilo výběrové řízení na nákup složek pro tento systém v hodnotě až 4 miliard dolarů. O čtyři roky později, tedy v roce 2013 se vítězem, již zmíněného výběrového řízení, stala čínská lidová republika, konkrétně společnost CPMIEC, jež přišla s cenou 3,4 miliard dolarů. Jedním z důvodu proč se vítězem tureckého výběrového řízení, stala právě společnost CPMIEC, byla také čínská nabídka a to sice, že se část raketových kompletů bude vyrábět přímo v Turecku. Rovněž nesmíme zapomenout ani na další uchazeče o turecké výběrové zařízení, jako jsou například, zástupci amerického společenství, Raytheon & Lockheed Martin, francouzsko-italský koncern, Eurosam, nebo i ruský Rosoboronexport, kvůli němuž se bude v Turecku znovu jednat.

Samozřejmě, že celý proces výběrového řízení se neobešel bez potíží. To, že Čína byla prohlášená za vítěze, tureckého výběrového řízení, pobouřilo hlavně spojence Turecka ze Severoatlantické aliance, NATO, která ihned po zjištění vyvolala neskutečně silný tlak na Turecko. V důsledku tohoto tlaku bylo také turecké výběrové řízení, prodlouženo.

Úředník , který tyto informace poskytl, zpravodajskému listu, Hurriyet, také v souvislosti s Ruskem a jeho návrhem Rosoboronexport, řekl tato slova, konkrétně slova, jež byla zmíněna na začátku článku, cituji:

Můžeme přešetřit ruský návrh, jestliže se jeho cena a úroveň předání technologií značně zlepší

Pokud bychom se měli bavit o tom, kdy padne oficiální a konečné rozhodnutí o výsledku výběrového řízení, jehož cílem je sehnat výhodné protiletadlové a raketové komplety, pak list Hurriyet, uvádí, že jednání se účastníky tendru pokračují. Nyní se počítá s tím, že by celé rozhodnutí mohly turecké uřády přijmout po parlamentních volbách, které se v Turecku budou konat 7. června. Celá záležitost by měla být tématem i na zasedání výboru pro obranný průmysl Turecka.

Zdroj: Sputniknews

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů