Turecko kvůli kšeftu s ISIS přichází o spojence i o zbraně

596
Print Friendly, PDF & Email
Turecko kvůli kšeftu s ISIS přichází o spojence i o zbraně
Turecko kvůli kšeftu s ISIS přichází o spojence i o zbraně
Zdroj: www.miltechmag.com

Inu takto to bývá, když se někdo začne paktovat se špatnou stranou – všichni od něho dávají ruce pryč a snaží si krýt hlavně svá „záda.“ Přesně ta samá chvíle nastala i nyní – mezi Tureckem a jeho spojenci. Totiž aby tomu všichni dobře, rozuměli. Turecko (nejspíš kvůli svým špinavým kšeftům s Islámským státem) v současné chvíli ztrácí veškeré své spojence. A nejsou to jen spojenci o které Turecko přichází. Společně se spojenci, tento stát přichází také o zapůjčené zbraně – jako jsou třeba protiraketové komplexy Patriot, kterých bylo do Turecka v roce 2013 posláno hned šest.

A v současné chvíli to vypadá tak, že Turecku z původně šesti těchto komplexů, zbydou jen dva jediné a to španělské. Ostatně „řekněme“ si o těchto komplexech něco víc! Jak již bylo jednou psáno, tak Turecko díky svým obchodům přichází nejenom o své spojence, ale také o zbraně, které má právě od spojenců zapůjčené.

Těmi spojenci jsou, nebo teď spíše už byli Spojené státy, Německo a Holandsko. Každá z těchto zemí poslala do Turecka v již zmíněném roce, roce 2013, dva raketové komplexy, Patriot. Německo k těmto zařízením poslalo Turecku ještě 250 svých vojáků. Nezávislí experti a syrští činitelé tento krok tehdy spojovali s plány na zřízení bezletové zóny v severní Sýrii. To ale netušili s kým vlastně mají tu čest. Zprvu šlo všechno dobře, čas plynul jako voda v mlýnském náhonu a nikdo proti Turecku, možná až na pár výjimek, nemohl takřka nic mít. Všechno se to ale změnilo v průběhu roku 2014, kdy se provalili, vůbec první informace o tureckém obchodování s Islámským státem. Na tyto informace, poměrně hbitě zareagovalo Holandsko, které v září, roku 2014 své komplexy z Turecka stáhlo a nahradili je raketové systémy ze Španělska.

Přeneseme-li se do roku 2015, tak zde se situace kolem tureckého obchodování s ISIL, začala stále více a více „rozmazávat“ až se nakonec, před málo dny rozhodli své raketové komplexy stáhnout poslední dva turečtí spojenci. Tím prvním spojencem je Německo, které si v úterý své komplexy i s 250 svými muži, odvezlo na dánské lodi z tureckého přístavu, Iskenderun. Dalším a posledním tureckým spojencem, který dal ruce od Turecka dále jsou Spojené státy. Současná situace, kolem raketových komplexů v Turecku je tedy taková, že zde jsou skutečně jen dvě tato zařízení – španělská zařízení.

Co se jich týká, tak dle informací Severoatlantické aliance, by tyto komplexy v Turecku měli zůstat ještě další rok. A u Severoatlantické aliance, včetně Turecka ještě momentík zůstaneme. K celé události, točící se kolem raketových komplexů a Turecka se totiž vyjádřil, generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg, který slíbil, že NATO do této země vyšle více letadlových a velitelských lodí, aby tak posílil‚ obranné kapacity země (Turecka).

K tomuto slibu, ohledně obrany Turecku se ale žádná ze zemí NATO, nepřihlásila.

Zdroj: AC24

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů