Turecko chce v Sýrii vytvořit bezpečnostní zónu. Půjde o největší vojenskou intervenci v historii Turecka

598
Print Friendly, PDF & Email
Turecko chce v Sýrii vytvořit bezpečnostní zónu. Půjde o největší vojenskou intervenci v historii TureckaZdroj: www.cz.sputniknews.com
Turecko chce v Sýrii vytvořit bezpečnostní zónu. Půjde o největší vojenskou intervenci v historii Turecka

Zdroj: www.cz.sputniknews.com

Turecká vláda, přesněji řečeno, Turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan plánuje vojenské vniknutí na syrské území, kde hodlá vytvořit bezpečnostní zónu o velikosti, hned několika tisíc čtverečních kilometrů. V nedávné historii Turecka by se tak dle americké společnosti, Bloomberg mohlo jednat pravděpodobně o vůbec největší vojenskou intervenci na cizí území.

V souvislosti s touto vojenskou intervencí, turecká vláda prohlásila, že co se týká postupu turecké armády v Sýrii, tak ta bude i nadále v boji postupovat na jih Sýrie, kde chce bojovat proti extremistickým milicím. K postupu turecké armády se později vyjádřila i hlava státu, prezident Erdogan, který uvedl, že se vojákům doposud podařilo obsadit, či chcete-li tak ovládnout území o rozloze 900 čtverečních kilometrů. Toto prohlášení učinil ještě, před odjezdem na valné shromáždění OSN, které se letos koná v New Yorku. Krátce na to, ale přišel s dalším prohlášením ve kterém sdělil, že by se aktuálně zabraná plocha mohla z 900 čtverečních kilometrů, zvětšit až na astronomických 5 000 čtverečních kilometrů.

Aby bylo možné tohoto cíle ale dosáhnout, bude zapotřebí velkých vojenských investic z turecké strany. Americká společnost Bloomberg v této věci, konkrétně citovala stratéga nadace, Research Foundations, Nihata Ali Ozcana, který rozebírá již uvedené, potřebné turecké, vojenské investice pro dosažení tureckého cíle v Sýrii. Jeho slova si dovolím citovat:

Aby Turecko dosáhlo tohoto cíle, bude muset po celá léta posílat tisíce vojáků do Sýrie, což zvyšuje šance konfrontace se syrskou armádou.

Z výše popsaných faktů, tak lze vydedukovat, že cílem tureckého prezidenta, Erdogana je zabránit vzniku kurdské autonomie na turecké hranici. Tento závěr je naprosto zřetelný neboť sám Erdogan prohlásil, že nebude akceptovat kurdské oblasti podél turecko-syrské hranice.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů