Turecké nemocnice ošetřují teroristy Islámského státu

561
Print Friendly, PDF & Email
Turecké nemocnice ošetřují teroristy Islámského státuZdroj: www.snopes.com
Turecké nemocnice ošetřují teroristy Islámského státu
Zdroj: www.snopes.com

Turecké nemocnice údajně ošetřují bojovníky radikální teroristické organizace, Islámský stát. Informace o této skutečnosti poskytlo ruské zpravodajské televizní síti, Russia Today, hned několik očitých svědků.

Ty konkrétně tvrdí, že vedle bojovníků svobodné syrské armády se do tureckých nemocnic přijíždí léčit také bojovníci Islámského státu, přičemž jejich hladký přechod, přes hranice jim údajně zajišťují turečtí úředníci. V uvedených nemocnicích pak bojovníci obou stran, zůstávají dle slov šéfa sdružení místních lékařů do doby, než se mohou vrátit zpět do boje za patřičnou stranu.

Do jedné z takových tureckých nemocnic, kde se léčí právě i členové Islámského státu se zajela podívat také jedna z reportérek, ruské zpravodajské televizní sítě, Russia Today, Lizzie Phelanová. Ta mimochodem vedla rozhovor i s výše uvedeným šéfem sdružení místních lékařů.

Phelanová se vydala přesně do nemocnice Ersin Arslan v Gatiantepu, což je město nacházející se v jiho-centrálním Turecku, vzdálené zhruba 60 kilometrů od syrských hranic. Právě zde v této nemocnici, jsou ošetřováni i členové radikální teroristické organizace, Islámský stát a tudíž zde bude i mnoho očitých svědků, jež budou moci vypovídat.

Mezi tyto svědky, jež se se svými informacemi svěřili reportérce Russia Today patří i někteří místní lékaři, kteří v drtivé většině uvedli, že naprostá část bojovníků za islámský stát byla a je ošetřována v hraničním městě Kilis, jižním směrem od Gatiantepu.

A stejně jako do Gatiantepu se i do Kilis reportérka zpravodajské sítě, Russia Today, Lizzie Phelanová zajela rovněž podívat, kde se jí podařilo sehnat, například výpověď šéfa lékařské asociace Kilis, Hamza Agca, který řekl, cituji:

Mnoho zraněných radikálů islámského státu nebo FSA (svobodné syrské armády) byli převezeni k hranicím za pomocí pickupů, ne sanitkou. Mnozí z nich byli v bezvědomí a krváceli, když byli k nám převezeni. Zranění muži byli zřejmě převezeni přímo z válečné zóny a lékaři se často museli vypořádat s věcmi jako „granáty padajícími z jejich kapes.

Další lékař pracující na stejném místě, tedy ve městě Kilis zase popsal svou velice nepříjemnou událost, jež se mu přihodila během práce. Byl prý doslova zděšen, když na jednom z pacientů našel navlečenou sebevražednou vestu, kterou byl nucen sundat.

V souvislosti s ošetřováním lidí, kteří jsou členy Islámského státu tento lékař také doplnil, že proud těchto lidí, směřujících do tureckých nemocnic, již zeslábl. I přes to však k nim ještě nějací jedinci z řad Islámského státu stále chodí.

Nutno dodat, že na toto téma (ošetřování lidí z řad islámského státu) se vyjádřil také již výše uvedený šéf lékařské asociace Kilis, Hamza Agca, jehož se Lizzie Phelanová, redaktorka Russia Today zeptala, co si o léčbě teroristů vlastně myslí.

Na tuto otázku odpověděl slovy, že jako zdravotník je pod přísahou – pomoci všem zraněným, bez ohledu na to, o koho se jedná. Na jeho místě by prý každý lékař na světě udělal to samé.

Následně pak Agca ještě popsal skutečnosti, které byly naznačeny již v úvodu článku a to sice, že islámští bojovníci byli v nemocnici tak dlouho, dokud se zcela nezotavili, aby mohli jít zpět do boje. Dokonce se již párkrát stalo, že někteří bojovníci byly do nemocnice v Kilis přivezení, třeba dvakrát, nebo i třikrát.

Závěrem pak ještě poznamenal, že vládní úředníci zajišťovali to, aby bojovníci byli schopni přejet do Turecka bez překážek.

Informace o tom, že se v tureckých nemocnicích nechávají ošetřit i lidé naverbovaní Islámským státem se poprvé objevily letos v květnu, kdy díky telefonickým rozhovorům unikla řada informací, jež se následně, díky opozičnímu poslanci Eremu Erdemovi, dostaly do rukou médií.

Turecká vláda ale na tyto zdroje postupně se vynořujících informací reaguje velice tvrdě a pošlapává veškerá tvrzení, jež hovoří o tureckém napojení na teroristy. Údajně prý kvůli podobným zprávám, velice tlačí, například na stíhání novinářů a opozičních poslanců, které turecký prezident, Recep Tayyip Erdoğan považuje za zrádce.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů