Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty

921
Print Friendly, PDF & Email
Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamistyZdroj: www.zpravy.idnes.cz
Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Turecká armáda zahájila vojenskou operaci na severu Sýrie za účelem, osvobodit tamější region Džarablus, který až do teď spadal pod vládu radikální teroristické organizace, Islámský stát. Vojáci svou operaci spustili časně ráno, kdy začali odstřelovat pozice teroristů a turecká letadla vzápětí provedla na obsazené území, celou řadu náletů. Do boje o obsazený region, Džarablus se samozřejmě přidali i turecké tanky a další turecká vojenská technika. Informaci o turecké operaci a tankových úderech, kterých zatím proběhlo více než 70, přinesla ruská informační agentura RIA Novosti.

Ta uvádí, že cílem uvedené turecké vojenské operace je vytvořit průchod pro pohyb sil syrské umírněné opozice, jejichž cíl je stejný jako cíl turecké armády, tedy obsadit a bezpečnostně zajistit syrský severní region, Džarablus, kterým se dokončí územní celistvost Sýrie.

K uvedené turecké vojenské operaci se vyjádřil vojenský expert Konstantin Sivkov, který upozornil, že současná turecká operace na severu Sýrie, není vedena pouze proti teroristům Islámského státu, ale také proti Kurdům.

Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty
Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty
Zdroj: www.nwoo.org

Jeho některé věty si dovolím následně ocitovat:

Operace je nasměrována nejen proti ISIL, ale i proti Kurdům. Kurdské velení se dopustilo strategické chyby, když začalo vojenskou operaci proti syrské armádě a snažili se ji vytěsnit ze dvou měst. Ankara vždy chápala kurdské enklávy na syrském území jako rozbušky separatismu pro kurdské oblasti na severu Turecka.

Sivkov dále také upozornil, že pokud Turecko opravdu „nastartuje“ trestnou akci proti Kurdům, (kteří měli dříve s Ruskem velice dobré vztahy) a zároveň se nyní spojí s lidmi, jež jsou proti syrskému režimu (budou za jedno se syrskou umírněnou opozicí), pak mohou Turci s největší pravděpodobností počítat s tím, že dojde k „ochlazení“ vztahů mezi Ankarou a Moskvou. A to z toho důvodu, že Moskva stojí na straně syrského režimu, zatímco Turecko stojí na opačné straně, nám pomyslené barikády.

Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty
Turecká armáda ze severu Sýrie vyhání islamisty
Zdroj: www.nwoo.org

Sivkovova závěrečná slova si nyní znovu dovolím ocitovat:

První, co se stalo, bylo, že Turci si uvědomili, že Kurdy nyní nelze považovat za plnocenné spojence Ruska, a tak se odvážně pustili do boje proti nim. Kromě toho v Turecku vypukla nová vlna teroristických útoků, které mají rozsáhlý a systémový charakter. Jednou za dva až tři dny dochází na území Turecka k teroristickým útokům, ničícím v lepším případě jednotlivce, v horším pak životy desítek lidí. Turecké vedení se před svým lidem nemůže přímo postavit proti Islámskému státu – byl by to prakticky rozsudek smrti… S ohledem na všechny tyto faktory a na to, že Ankara rychle nabrala proruský vektor ve své zahraniční politice, je možné vysvětlit vojenské operace Turků jak proti Islámskému státu, tak i proti Kurdům.

Zdroj: New World Order Oppositions

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů