Trump CIA svolil provádění dronových útoků

504
Print Friendly, PDF & Email
Trump CIA svolil provádění dronových útoků
Zdroj: www.emaze.com

Americký prezident Donald Trump údajně už den po své inauguraci (21. ledna), rozšířil pravomoci americké ústřední zpravodajské agentuře CIA, když jejím lidem povolil praktikovat útoky z dronů proti osobám podezřelým z terorismu. Doposud tuto pravomoc mělo „v rukávu“ jen americké ministerstvo obrany Pentagon.

S informací o rozšířené pravomoci CIA, vyšlo na veřejnost, několik amerických činitelů, jejichž tvrzení pondělním dnem ve svém vydání, otiskl americký deník Wall Street Journal. Zdali americký prezident, ústřední zpravodajské agentuře pravomoci, opravdu rozšířil, zatím ale není jasné. Zpráva publikovaná Wall Street Journalem, totiž stále nebyla Trumpovou administrativou potvrzena.

Pokud by se ale tato zpráva opravdu potvrdila, pak by CIA musela o svolení každého dronového útoku, žádat buď Pentagon, nebo přímo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ohledně možného organizování dronových útoku ze strany CIA, proti osobám podezřelým z terorismu a spolupráce mezi CIA a Pentagonem, lze ještě dodat fakt, že velice podobný styl spolupráce mezi těmito dvěma úřady, existoval již za dob Obamovy administrativy. V té době americké ministerstvo obrany společně se CIA spolupracovalo, třeba na dronových útocích v Tandemu. Tehdy CIA používala bezpilotní letouny a další techniku k hledání osob, zatímco Pentagon (Americké ministerstvo obrany), prováděl dronové útoky.

Víceméně to samé by se mohlo dít i nyní a to jen s rozdílem, že by teď už i CIA mohla vydávat pokyny k provedení dronových útoku, přičemž ještě před samotným zahájením útoků by se o každém z nich poradila s Pentagonem. Problém ovšem nastává v tom, že CIA není povinna se těmito postupy (radit se s Pentagonem o svých rozhodnutích), řídit. Mnozí se tak domnívají toho, že zpravodajská agentura bude tyto dronové útoky, zneužívat pro vlastní vojenské a politické potřeby.

K fungování CIA a jejímu rozšíření pravomocí se později pro Wall Street Journal, vyjádřil zástupce ředitele washingtonské kanceláře American Civil Liberties Union, pan Christopher Anders, který jednoznačně řekl, cituji:

CIA by měla být organizace, která sbírá a analyzuje informace, a ne polovojenská organizace.

Zdroj: Wall Street Journal

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů