Teror přistěhovalců na jihu Afriky končí – místní vláda do míst vyšle armádu

534
Print Friendly, PDF & Email

Vraždění přistěhovalců, které do teď, trápilo Jihoafrickou republiku by mělo konečně skončit. Místní vláda totiž do těchto oblastí, kde zůstává stále velice napjatá atmosféra, vyšle své vojáky. Takovýto plán, oznámila jihoafrická ministryně obrany, Nosiviwe Mapisa-Nqakula.

Asi nejhorší situace panuje v johannesburské čtvrti, Alexandra, kde v několika předešlých dnech došlo hned ke dvěma útokům, z čehož jeden je identifikován jako vražda, kde se obětí stal Mozambičan. V prvním případě se pak jedná o člověka ze Zimbabwe o jehož napadnutí, či případném zranění nejsou známy další informace. Vojenské jednotky ale nebudou zasahovat jen v Alexandře, ale i v Dorbanu, městě ležícím na pobřeží a v Johannnesburgu, kde žijí chudí jihoafričtí přistěhovalci a kde se míra teroru a násilí stupňuje.

Důkazem stupňovitého násilí v již zmíněných oblastech jsou třeba informace, které zveřejnila organizace „Lékaři bez hranic,“ jež tvrdí, že více jak 7 000 přistěhovalců čelilo útokům, díky nimž byly vyhnáni do okolních táborů okolo města Dorbanu. Velice podobné tábory pak vznikali i Johannesburgu. Mezi nejvíce postiženými obyvateli byly občané Malawi, Mozambiku a Zimbabwe.

Násilí, které se v jihoafrické republice odehrálo, nenechalo chladnými lidi v Malawi, kteří se v počtu téměř 2 000 sešli před Vysokým komisařstvím, Jihoafrické republiky v hlavním městě Lilongwe, kde protestovali, pod hesly typu: „Jižní Afriko, proč zabíjíš své černé bližní?“, krom toho protestující požadovali, aby jihoafrická vláda ochránila přistěhovalce.

Jedná-li se o současnou situaci v jihoafrické republice, tak toto pondělí se odtamtud vrátilo téměř 400 občanu Malawi. Ten samí den se také vrátila více než 100ka obyvatel Mozambie.

V souvislosti s obyvateli Mozambie, mozambický prezident Filip Nyusi vyzval občany, aby se nemstili napadáním Jihoafričanů žijících v zemi.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů