Sýrie upozornila Izrael na případnou odvetu za izraelské nálety

645
Print Friendly, PDF & Email
Sýrie upozornila Izrael na případnou odvetu za izraelské nálety
Sýrie upozornila Izrael na případnou odvetu za izraelské nálety

Zdroj: www.i.ytimg.com

Syrská vláda upozornila Izrael na to, že na případné další nálety izraelské armády na syrské území, bude Sýrie, již bez jakéhokoliv předchozího varování, reagovat odpálením raket Scud na izraelské území. Informaci skrze ruské prostředníky přinesl ruský zpravodajský portál Sputniknews.

V článku publikovaném na webu Spuntiknews dále konkrétně stojí, že bude-li izraelská armáda podnikat útoky na civilní infrastrukturu, pak i syrská odveta bude zaměřena na civilní oblasti, jako je izraelský přístav Haifa, nebo petrochemický závod.

Samotné upozornění, kterým Sýrie varovala židovský stát, před syrskou odvetou bylo vydáno poté, co 17. března izraelská armáda podnikla několik náletů na syrské území a došlo mezi Sýrií a Izraelem k vzájemným „vojenským strkanicím.“

Ty započaly v okamžiku, kdy na nálety Izraele reagovala Sýrie několika odpálenými protiletadlovými raketami Scud s cílem sestřelit izraelská letadla, letící přes syrské území. Izraelské letadlo nebylo sestřeleno žádné a jedna z odpálených syrských raket byla sestřelena izraelským protiraketovým systémem Arrow (co se stalo s ostatními raketami, nebylo do teď zveřejněno). Sýrie poté začala tvrdit, že úspěšně sestřelila jedno letadlo. Celá „vojenská strkanice,“ mezi Izraelem a Sýrií skončila v okamžiku, kdy židovský stát pohrozil, že provede údery zaměřené na zničení syrského obranného systému, přičemž syrský prezident Bašar Asad na toto prohlášení reagoval slovy, že chránit své hranice je právem a povinností každého státu.

K tvrdé reakci Sýrie na izraelské nálety se později vyjádřil i syrský velvyslanec OSN Bašar al-Džaaafari, který konkrétně uvedl, cituji:

Tvrdá syrská reakce na izraelské útoky změnila pravidla hry a je zcela přiměřená a v souladu s teroristickými akcemi Izraele. Izrael bude díky syrské reakci později snad více přemýšlet nad tím, než provede opětovný útok.

Na prohlášení velvyslance pak reagovalo izraelské vedení, konkrétně izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jenž upřesnil, že izraelské nálety jsou zaměřené na pašování pokročilých zbraní. Ty podle izraelského premiéra patří Hizballáhu v Libanonu odkud jsou skrz syrské území pašovány do různých koutů světa. Slova izraelského premiéra si nyní dovolím opět citovat:

Naše politika je velmi konzistentní. Když víme, že existuje pokus pašování zbraní Hizballáhem, děláme, co můžeme, abychom tomu zabránili, pokud máme dostatek informací a schopnosti reagovat.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů