Švédsko zveřejnilo seznam, největších státních, hraničních narušovatelů. Uvedeným zemím vévodí USA

0
303
990404-F-0024F-018 An F-15C Eagle breaks away from a KC-135R Stratotanker after in-flight refueling during NATO Operation Allied Force on April 4, 1999. Operation Allied Force is the air operation against targets in the Federal Republic of Yugoslavia. The Eagle is armed with AIM-7 Sparrow missiles on the fuselage, AIM-9 Sidewinder missiles on the inboard wing pylon and AIM-120 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles on the outboard wing pylon. F-15C Eagles are flying Combat Air Patrol missions to maintain air superiority and protect aircraft in Allied Force. The Eagle is from the 48th Fighter Wing at RAF Lakenheath, United Kingdom. DoD photo by Tech. Sgt. Brad Fallin, U.S. Air Force. (Released)
Print Friendly, PDF & Email
Švédsko zveřejnilo seznam, největších státních, hraničních narušovatelů. Uvedeným zemím vévodí USA
Švédsko zveřejnilo seznam, největších státních, hraničních narušovatelů. Uvedeným zemím vévodí USA
Zdroj:en.wikipedia.org

Jak všichni dobře víme, tak Spojené státy se rády chlubí nejlepšími světovými výsledky. Chtějí být světovou ekonomickou velmocí, mít nejsilnější armádu světa a psát pokud možno, pravidla všech globálních, průmyslových odvětví. O této vlastnosti (být ve všem absolutně nejlepší), nás Američané již několikrát přesvědčili: Od přistání amerických kosmonautů na Měsíci (kterým dosti předběhli celý svět v dobývání kosmu), přes vývin prvních mobilů a počítačů, konče vývinem nejsilnějších, světových zbraní, které by mohli na jedno zmáčknutí zničit celý svět. Proč se ale vlastně o těchto amerických rekordech, které se současné stali rekordy světovými, vlastně zmiňuji?

Protože posledního rekordu, Spojené státy americké dosáhli, před několika málo dny, přesněji v den, kdy švédské ministerstvo obrany publikovalo zprávu, potažmo seznam států, které nejčastěji narušili švédské hranice, jemuž Spojené státy vévodí. Za posledních pět let, dle nejnovějších informací, Spojené státy narušili švédské hranice hned sedmkrát. Dále Spojené státy těsně dohání se svými šesti narušeními, ekonomický tahoun Evropy, Německo a evropský plynný obr, Rusko, přesněji řečeno Ruská federace.

A tady už je shrnutí toho, kdo a kdy narušil švédské hranice. Začneme rekordmany, jimiž se jednoznačně stali, jak bylo již výše uvedeno Spojené státy.

Spojené státy

Ty švédské území naposledy narušili 18. července, roku 2014, kdy letadlo americké výroby, zabývající se výzvědnou činností v mezinárodním vzdušném prostoru, přesněji řečeno Boeing RC-135 Rivet Joint, začali pronásledovat ruské letouny. Americký letoun tak zažádal o povolení ke vstupu do švédského vzdušného prostoru, přičemž jeho trasa by vedla nad Gotlandem a východním Ölandem, tedy nad švédskými ostrovy. Toto povolení, bylo ale americkému letounu zamítnuto, i přes to však, letoun Spojených států na jehož palubě údajně byli američtí armádní činitelé, do švédského vzdušného prostoru vletěl a dokončilo zde svůj manévr.

Dalším státem, který je v těsném závěsu Spojených států je Rusko. To má na kontě, společně s Německem, celkem šest narušení švédských hranic, přičemž k poslednímu narušení došlo 17. září, roku 2014, kdy dvě ruská letadla, konkrétně vojenské stíhačky SU-24 pronikly do švédského prostoru, zas nad již zmiňovaným švédským ostrovem, Ölandem.

V souvislosti s ruským narušováním, švédského, vzdušného prostoru je třeba také podotknout, že Rusko je ve Švédsku, co se tohoto témata týká, již známou firmou. Důkazem proto, nám mohou některé úryvky z tamějších (švédských novin).

Toto například napsal list, Dagens Nyheter, cituji:

Rusko je zem, kterou ve Švédsku spojují s narušováním hranice. K většině incidentů s ruskými letadly, o nichž se tolik diskutuje, ale došlo v neutrálním prostoru.

Dále se k ruskému narušování švédských hranic vyjádřil třeba nový švédský, vrchní velitel, Micael Bydén, který krom slov jež budou odcitovány následně, kritizoval Rusko za to, že jejich vojenské letouny nevyužívají transpondérů, čímž se tak pro civilní letadla stávají neviditelná. Díky tomu se tak jižně od Švédska už dvakrát málem srazila civilní letadla s těma ruskýma.

A tato slova už pronesl výše zmíněný, Micael Bydén, kterého opět citoval list, Dagens Nyheter:

V Rusku se pořádá víc vojenských cvičení se složitějšími scénáři, častěji létají a plavou. Kontrolujeme naši bojovou připravenost. Používáme letadla, snímače a podvozky o 50% aktivněji, než před několika lety.”

V souvislosti se střety civilních a ruských se zmínil již dříve také bývalý premiér a ministr zahraničních věcí Švédska, Karl Bildt, který konkrétně řekl, opět cituji:

Bylo to nejzávažnější narušení švédského vzdušného prostoru Ruskem za celou dobu, co jsem ministrem zahraničních věcí.

Nezapomněl také připomenout, že k podobnému incidentu došlo jižně od Karlskrony. A to 14. června roku 2014 kdy se málem srazilo civilní letadlo s ruskou stíhačkou Su-44.

Co se pak týká Německa, tak to stejně jako Rusko, švédské hranice narušilo celkem šestkrát z toho dvakrát při baltských cvičení NATO v letech 2011 a 2014.

Další země, které narušili švédský vzdušný prostor za období pěti let si dovolím už jen vyjmenovat.

  1. Norsko: 3krát

  2. Nizozemsko, Polsko, Katar: 2krát

  3. Albánie, Bahrajn, Dánsko, Estonsko, Francie, Portugalsko, Turecko: 1krát

Zdroj: AC24

Prosím ohodnoťte tento článek

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ