Švédsko nijak nebrání tamějším rodinám vracejícím se z řad Islámského státu se znovu začlenit

664
Print Friendly, PDF & Email
Švédsko nijak nebrání tamějším rodinám vracejícím se z řad Islámského státu se znovu začlenit
Zdroj: www.spracheundmedien.files.wordpress.com

Zatímco v ostatních zemích (alespoň co se týká zemí Evropské unie) by z návratu osob, dříve bojujících po boku Islámského státu, byly všechny obranné složky ve stavu pohotovosti, tak ve Švédsku, jak vidno, tuto možnou bezpečnostní hrozbu, neřeší buďto vůbec a nebo jen okrajově. Švédsko v současné chvíli nechává, takřka volný průběh resocializačnímu procesu u jednotlivých rodin, hlavně tedy u dětí, které se z Islámského státu vrátily zpět do Švédska. A zasahuje jen v těch nejurgentnějších případech.

K uvedené opětovné resocializaci švédských rodin (tedy především dětí) poskytl informace, krom jiných, i švédský pracovník sociálních služeb Bettan Byvald. Ten konkrétně uvedl, že případy opětovného začlenění (jedná se hlavně o děti) do běžného života jsou posuzovány individuálně a na základě výsledků se rozhoduje, zda-li bude dítě rodičům odebráno a umístěno do ochranné vazby, či nikoliv.

Přesná slova Bettana Byvalda, která uvedl v rozhovoru pro rádio Sveriges si nyní dovolím citovat:

Všechny případy jsou posuzovány jednotlivě. Některé z dětí, které přišly do Göteborgu z oblastí Islámského státu, byly odebrány sociální službou, zatímco jiné zůstaly s rodiči.

Krom Bettana Byvalda se později k začlenění dětí zpět do normální společnosti, vyjádřila i Lena Mantlerová, vedoucí Oddělení společenské odpovědnosti, která konkrétně uvedla, že zmíněné oddělení bude v případě dětí islamistů, postupovat stejně jako u dětí švédských. Zároveň pak ještě uvedla, že si nemyslí, že by děti, které se vrátily do Švédska z oblastí Islámského státu potřebovaly, nějakou odlišnou metodu resocializace, než děti ze Švédska.

Ohledně znovuzačlenění dětí se ještě vyjádřil, již zmíněný Bettan Byvald, podle něhož švédská bezpečnostní policie už musela řešit, pár takových případů se sociální službou v Göteborgu, kdy bylo zapotřebí dítě vyléčit. U dětí, které byly v oblastech Islámského státu hraje, dle slov Byvalda velkou roli jejich věk a především jejich vlastní vzpomínky, které mohou následně po návratu u dětí způsobovat obrovská traumata.

Máme-li k znovu-začleňování lidí, kteří dříve bojovali za Islámský stát, ještě něco dodat, tak pak už lze jen fakt, že švédská vláda se těmto lidem snaží vyjít maximálně vstříc, bez toho aniž by si vlastně uvědomovala, jak nebezpečné to pro jejich zemi, vlastně může být.

Příkladem takové dokonalé vstřícnosti nám může být, třeba švédská ministryně kultury a demokracie Alice Bah Kuhnkeova, která ještě nedávno obhajovala integraci a deradikalizaci bojovníků, přičemž její výroky byly následně tvrdě kritizovány.

Dalším, rovněž vstřícným krokem, kterým švédská vláda, zas o něco více otevřela dveře islámským bojovníkům a jejich teroristickým útokům bylo, když některým navrátilcům začala chránit jejich identity, aby jim tak pomohla, vrátit se k normálnímu životu.

Zdroj: Breitbart.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů