Státy Rusko a Egypt by se po více jak 30 letech mohli opět dát dohromady

756
Print Friendly, PDF & Email
Prezident Vladimír Putina a Abdel-Fattah el-SisimZdroj: www.nwoo.org
Prezident Vladimír Putina a Abdel-Fattah el-Sisim
Zdroj: www.nwoo.org

Ne, že by měla Ruská federace s Egyptem, nějaké, nevyřízené účty, nebo nějaké vojenské spory, jen prostě v 70. letech, minulého století, po svržení egyptské monarchie v roce 1952, vojenská spolupráce, včetně velmi úzkého strategického partnerství, mezi těmito dvěma zeměmi, zanikla. Od té doby uplynulo už více jak 30 let a po více jak 30 letech se objevili zprávy, že by vztahy mezi Ruskou federací a Egyptem, mohli znovu klapat.

Všechno se to seběhlo 12.srpna, 2014 v černomořském letovisku v Soči, kde setkali, nynější, vrcholní představitelé obou států, aby uzavřeli dohodu o nákupu ruských zbraní. Egyptský prezident, Abdel-Fattah el-Sisim a ruský prezident, Vladimír Putin. Jen tak pro zajímavost: Je to vůbec poprvé, co Egyptský prezident, přijal pozvání na schůzku do Ruska. A co že se vlastně odehrávalo? Krom dohody o nákupu ruských zbraní Egyptem, bylo na programu i předvádění, ruských zbraní.

Celá záležitost, ovšem vyšla najevo až 17. září, kdy byla veřejně publikována zpráva o uzavření, předběžné dohody o nákupu zbraní od Moskvy, Káhirou v přibližné hodnotě 3,5 miliard dolarů. Sám ruský šéf, federálních služeb pro vojensko-technickou spolupráci, ještě upřesnil, že této dohody bylo dosáhnuto během vojenské prodejní výstavy v Jižní Africe.

Jak je na tom Ruský zbrojní průmysl?

Když už se bavíme o těch zbraních, nebylo na škodu si také, připomenout současný stav ruského, zbrojního průmyslu, který podle slov, šéfa Rosoboroněxportu (státního

Stíhací letoun Mig-29Zdroj:www.wikimedia.org
Stíhací letoun MIG-29
Zdroj:www.wikimedia.org
Stíhací letoun Jak-130Zdroj:www.wikipedia.org
Stíhací letoun Jak-130
Zdroj:www.wikipedia.org

orgánu, jež se zabývá vojenským vývozem), dostal lehce až skoro neznatelně, přes prsty, díky uvalení sankcí, které byly, proti Rusku vyhlášeny, Spojenými státy a rázem také podpořeny Evropskou unií. Jak uvedl šéf, Rosoboroněxportu, tak se sankce, ruského zbrojního průmyslu, takřka vůbec nedotkly, ba možná naopak. Cena objednávek u ruských výrobců zbraní, je totiž za posledních pár let, jednoznačně nejvyšší, činí přibližně 37,8 miliard dolarů, přičemž je zde podáno více jak 1 202 objednávek do 60 zemí světa. Nesmíme ani opomenout na největší odběratele, ruské, vojenské techniky, mezi něž se řadí, například: Indie, Čína, Vietnam, Indonésie, Venezuela, Alžírsko, nebo třeba Malajsie. Nejvíce na odběr jdou systémy, protiletecké obrany, jako je letoun MIG-29, nebo stíhací letouny SU-35, rovněž i levné, cvičné letouny Jak-130, nemohou být výjimkou ani bojové a dopravní vrtulníky, či protitankové rakety.

Stíhací letoun SU-35Zdroj: www.businessinsider.com
Stíhací letoun SU-35
Zdroj: www.businessinsider.com

Zdá se, že Rusku se daří stejně dobře, jako každý jiný den a to i se sankcemi na krku. Rusko je totiž , podle experta IHS, Jane´se Guya Andersona jednou z mála zemí, která je vojensky soběstačná. To že Rusko, nemá se sankcemi, takřka žádné problémy, tvrdí i náměstek generálního ředitele, společnosti Rostěc, Sergeje Goreslavskijho, který konkrétně říká, cituji:

Podle našich předpovědí a závěrů stejně jako podle našich studií v rámci programu substitučních importů neočekáváme v důsledku nových sankcí žádný vážný dopad.

POZNÁMKA:  Rostěc – Ruská, průmyslová společnost tvořená z 663 organizací sídlících v 60 regionech Ruska, která vyrábí a dodává trh do více jak 70 zemí světa.

Připojil se i vedoucí výzkumník u SIPRI Siemon Wezeman, který říká, cituji:

Z krátkodobého hlediska je nepravděpodobné, že by ten zbrojní zákaz měl na ruskou vojenskou sílu nějaký významný dopad. „Embargo samo nezmění v ruské vojenské schopnosti zrovna teď vůbec nic.

Jen pro připomenutí, sankce proti Rusku byly uvaleny, kvůli „údajnému“ přiživování separatistických nepokojů na Ukrajině

Jak je na tom v současnosti Egypt?

Kdyby se v Egyptě, v roce 2013 nekonalo, krvavé potlačení Muslimského bratrstva, na základě čehož, Spojené státy výrazně omezili vojenskou pomoc Egyptu, nemusel by dnes Egypt, rozšiřovat své zbrojní dodavatele. V současnosti jde totiž o to, že Egypt se musí osamostatnit a doplnit, nebo spíše zcela obnovit, svůj zbrojní arzenál, protože až do nedávna byl zcela závislý na vojenském doplňování, USA. Egyptu zoufale chybí útočné vrtulníky, které by bylo třeba využít k bojům proti povstáním na Sinajském poloostrově. Zvláště velkým problémem jsou Americké Apache (vrtulníky) s rotujícími nosnými plochami, které je třeba opravit, ovšem díky, „tvrdé palici,“ Američanů musí více jak 35 letounů stát na zemi.

A co že si Egypt, vlastně objednává?

Vrtulník Mi-17Zdroj: www.wikipedia.org
Vrtulník Mi-17
Zdroj: www.wikipedia.org

Podle informací, by mělo jít právě o již zmíněné, bojové vrtulníky, typu Mi-35, nebo o helikoptéry Mi-17 s rotujícími nosnými plochami,

Vrtulník Mi-8Zdroj: www.wikipedia.org
Vrtulník Mi-8
Zdroj: www.wikipedia.org

kterých má Egypt ve své zásobě téměř 100. Dále si Egypt objednal poněkud starší stroje, ještě z dob Sovětského svazu, helikoptéry Mi-8, jež jsou určeny pro přepravu vojsk, nákladu, případně pro signální zpravodajství. Tyto vrtulníky jsou v novějším provedení vybaveny o 23 milimetrové kanony, nebo o schopnost nést až 500 kilogramu protitankových řízených střel.

Na závěr je třeba říci, že bývalý egyptský velvyslanec, Raouf Saad, který je v Rusku považován za všudypřítomnou mediální osobnost řekl, že vlády obou zemí, jak Ruské federace, tak Egypta, sdílí společná hlediska: A to jak boj proti terorismu, tak dostavení přehrady, Renaissance na Nilu. Rusko se konkrétně zmínilo, že díky blízkým vztahům Moskvy a Etiopie, pomohou Káhiře obavy o stavbu přehrady, vyřešit. Načež se ozvali egyptští vojenští činitelé, kteří uvedli, že vlastnosti podmínek u prodejů zbraní Ruskem z něj dělají daleko spolehlivějšího partnera než Washington.

Zdroj: New World Order Oppositions

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů