Srbové mají pod nohama zlato za 18 miliard dolarů

499
Print Friendly, PDF & Email
Srbové mají pod nohama zlato za 18 miliard dolarůZdroj: www.investicniweb.cz
Srbové mají pod nohama zlato za 18 miliard dolarů
Zdroj: www.investicniweb.cz

V hloubce téměř 558 až 559 metrů, pod zemí našla americká těžební společnost, Freeport McMoRan Copper & Gold společně s kanadskou firmou, Reservoir Minerals na východě Srbska v regionu „Čukaru PEKI,“ zlato za více jak 18 miliard dolarů. A výsledky této těžby jsou opravdu šokující a překonávají všechny dosavadní rekordy.

Tak například % obsah zlata. Dle posledních informací se těžební společnosti dostali k obsahu až 25,7 % mědi a téměř 50,3 g zlata na tunu rudy. Jen tak mimochodem poslední rekord padl v americkém dole Hollister, kde těžařské společnosti našli 27, 2 g na tunu rudy. A to zdaleka není celý „zlatý poklad,“kterého se americké a kanadské, těžařské společnosti dopracovali. Krom zmíněného, velice cenného zlata se zde nachází také velice cenná ruda, jejíž % obsah činí zhruba 2,6 % mědi a 1,5 gramu zlata na tunu rudy. Také zde byl překročen dosavadní rekord. Poslední záznamy „mluví“ o tom, že % obsah rudy u posledního velice „úrodného“ ložiska v hloubce 179 metrů činil 10,75 % mědi a 10,86 gramů zlata na tunu rudy. A to byla pouze jedna vrstva oné rudy. Další vrstva rudy pak činila 15,85 % mědi a 16,77 gramů zlata na tunu rudy.

Jde-li potom o cenu, nalezeného zlata na východě Srbska, tak ta by se dle oficiálních cen London Metal Exchange mohla zastavit až na zmíněných 18 miliardách dolarů, což je v přepočtu na naší měnu zhruba 360 miliard korun. Tato cena ale zatím není 100% a může se ještě zvýšit. Americké a kanadské, těžařské firmy, totiž chtějí v geologickém průzkumu, do něhož bylo do této doby, naivestováno nějakých 18 milionů dolarů, nadále pokračovat.

A k další těžbě se pro portál „novosti.rs“ zmínil i ředitel a hlavní geolog „Freeportu“ v Srbsku, Dejan Kozelj, který uvedl, že před přijetím konečného rozhodnutí o zahájení další těžby je třeba získat dostatek pokladů. Těmi podklady se myslí, například definování kvality a celkové velikosti naleziště, nebo třeba i studie o ekonomické životaschopnosti projektu jakož i zjišťování důsledků těžby na okolní, životní prostředí. Teprve pak, až bude toto všechno hotové se začnou řešit věci, okolo samotné těžby jako jsou třeba těžební práva a další fůra záležitostí.

Jednotlivý zástupci, obou těžařských firem, ale věří, že se jim podaří v těžbě uspět. Do karet jim konec konců nahrává, hned několik faktů. A to sice dlouhá hornická tradice Srbů, včetně dobré, geologické infrastruktury, která se ve středu Evropy nachází. Zástupci těžařských firem rovněž věří, že pro těžbu získají podporu a to jak samotné srbské vlády, tak i místní samosprávy.

Zdroj: Svět kolem nás

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů