Spory mezi jemenskými rebely a tamější vládou zasahují až do Saudské Arábie – rebelové na soukromé království vystřelili rakety

483
Print Friendly, PDF & Email
Spory mezi Jemenskými rebely a tamější vládou zasahují až do Saudské Arábie – rebelové na soukromé království vystřelily raketyZdroj: www.nwoo.org
Spory mezi Jemenskými rebely a tamější vládou zasahují až do Saudské Arábie – rebelové na soukromé království vystřelily rakety
Zdroj: www.nwoo.org

Saudská Arábie se dle zpráv stala součástí jeménského vnitřního konfliktu, který se odehrává mezi jemenskými rebely, zvanými Houthi a tamější jemenskou vládou. Následkem tohoto konfliktu bylo vyostření střetů na Saudských hranicích a dvě vypálené rakety ze strany jemenských rebelů.

Všechny události se seběhli, takřka najednou s mírným vzestupem. Tím mírným vzestupem se myslí zprávy o mírových jednáních, které měli doprovodit Íránem podporované, jemenské rebely, přezdívané jako Houthi a místní, jemenskou vládu k jednomu stolu, kde měli najít společnou řeč. Místo toho však, dva dny po zveřejnění těchto zpráv vypuklo na Saudských hranicích, doslova peklo. A nutno podotknout, že ačkoliv bylo na začátku článku tvrzeno, nebo spíše naznačeno, že Saudská Arábie byla do celého konfliktu, jaksi zavlečena, nyní se celý obrázek, dle mého názoru, tak trochu mění.

Bylo to zrovna v pátek, kdy Saudská, tisková agentura zveřejnila informace o tom, že Saudské království na odehnání Jeménských rebelů, použilo helikoptéry, Apache a dělostřelectvo, které krom zastavení postupu rebelů, zabilo nejen tucty samotných rebelů, ale také čtyři Saudské civilisty.

Nyní si asi kladete otázku, „Proč shazuji vinu na Saudskou Arábii, vždyť Saudové se z uvedených informací, přeci jen bránili?“ Ano opravdu se jen bránili, jejich cílem bylo zastavit jemenské rebely, akorát, že je tu, jakýsi malý háček a to sice mezičas, tedy čas mezi zveřejněnými zprávami o mírových konferencích a jak bylo zmíněno již výše, Saudské odstřelování a zastavování rebelů.

Právě v tomto okamžiku se mezi tyto dvě události, „vecpala“ jakoby událost třetí (pokud bychom to brali pěkně popořadě, tak událost druhá) a to konkrétně vyostření situace, kolem jemenského hlavního města o což se postarala Saudská Arábie. Právě ona, Saudská Arábie, totiž svými nálety na to, čemu Saudové říkají „sklady zbraní“, vystupňovala situaci kolem jemenského, hlavního města.

Následky tohoto bombardování, ostatně jako po každé válečné činnosti, jsou velice děsivé, celkem bylo zabito 48 lidí, přičemž nejvíce utrpěli ženy a děti. A odezva od Jemenu, směrem do Saudské Arábie, přišla takřka vzápětí.

Jen pro připomenutí a zopakování událostí v bodech:

  • Zveřejnění zpráv o mírových konferencích mezi Jemenskými rebely a tamější vládou

  • O dva dny později (pátek) – vypuknutí „pekla“ na Saudských hranicích

  • Mezi výše dva uvedené body se pak vsouvá i Saudské rozpoutání bombardování, kolem Jemenského hlavního města – Pokud by vás tedy nyní zajímalo, u jakého dne jsme aktuálně skončili, tak jsme u pátku.

A budeme pokračovat dále:

Jak bylo zmíněno, odezva od Jemenu, jako reakce na bombardování, které provedla Saudská Arábie, na sebe nedala dlouho čekat. Následující den, tedy v Sobotu, Jemenské hlavní město, Rijád sdělilo, že Houthiové ve spolupráci se silami, jež jsou věrní bývalému presidentovi, Alimu Abdullah Salehovi, poprvé do Saúdské Arábie vystřelili rakety Scud. Na štěstí ale vše skončilo s dobrým koncem, neboť tyto dvě rakety, vystřeleny z Jemenu, zachytili dvě rakety Patriot ze Saudské Arábie, které se postarali o jejich zničení.

V prohlášení, které bylo vydané později se pak uvádí konkrétně toto, cituji:

V sobotu ve 2:45 h ráno vystřelily milice Houthiů a svrženého presidenta Ali Abdullaha Saleha raketu Scud ve směru na Khamees al-Mushait, a chvála Bohu, královská saúdská protivzdušná obrana je zablokovala raketou Patriot.

Poznámka k citaci: Khamis Mushait je město , ležící na jiho-západě Saudské Arábie a nachází se zde americké, letecké základny, patřící arabskému králi Khalidovi, znichž bylo střílno a střílí se na pozice Houthiů.

Zdroj: New World Order Oppositons

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů