Spojené státy zařazují do aktivní služby nejmodernější torpédoborec

680
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy zařazují do aktivní služby nejmodernější torpédoborecZdroj: www.scout.com
Spojené státy zařazují do aktivní služby nejmodernější torpédoborec
Zdroj: www.scout.com

Námořnictvo Spojených státu nasadilo do služby svůj dosud nejmodernější torpédoborec, USS Zumwalt. Ten byl do služby zařazen 15. října, letošního roku, přesně v 18 hodin, 20 minut ve východoamerickém městě Baltimore. Přesně v tu dobu, velení nad onou lodí převzal kapitán, James A. Kirk. Uvedená loď je vůbec prvním kusem spadající do nové generace torpédoborců.

Svůj název tento torpédoborec dostal po námořním důstojníkovi, Elmo Russelovi, jinak přezdívaného také Badu Zumwaltovi, který sehrál nemalou roli v americké válečné historii. A to hlavně během americké války ve Vietnamu. V americkém námořnictvu, mimochodem sloužil v letech 1942 až 1974.

Vrátíme-li se ale nyní, zpět k dosud nejmodernějšímu torpédoborci, konkrétně ještě k jeho předávání, tak nutno zmínit, že jeho předání se uskutečnilo po skoro pětileté výstavbě. Stavba válečné lodi započala v amerických loděnicích, Bath Iron Works ve čtvrtek 17. listopadu 2011.

Samotná loď je pak navržena pro velení a řízení jednotlivých vojenských operací, krom toho má být také součástí odstrašujících sil. S celkovou délkou 189 metrů pak jde bezesporu o největší loď, potažmo torpédoborec, který kdy byl pro americké námořnictvo postaven. Zajímavostí u tohoto torpédoborce je fakt, že jeho stěny se rozšiřují směrem ven, což nápadně připomíná koncept, jež byl na válečných lodích praktikován, začátkem 20. století, tedy před téměř 100 lety. Od té doby už žádná válečná loď s takovýmito rozměry a koncepcí na širé moře, nevyplula.

Co se týká výzbroje tohoto torpédoborce, tak loď disponuje, celkem dvěma děly ADS (Advanced Gun System), jejichž ráže je 155 mm, dokáže střílet rakety dlouhého doletu, přičemž samotný dolet rakety činní 100 kilometrů. Dělostřelecký arzenál lodi, doplňuje také dělo Mk 46 s ráží 30 mm. Krom dělostřelectva se na palubě lodi, ocitá také 80 raketových systémů, typu Mk 57, jež jsou schopny pálit rakety, několika typů, včetně tzv. raket, typu Evolved, SeaSparrow, Standard Missile-2, nebo Tomahawk.

Výkonnost torpédoborce činní celkem 78 MW výkonu, což je velice podobný, ne-li rovnou stejný výkon jaderných letadlových lodí. V praxi to tedy znamená, že posádka Zumwaltu si nebude muset „lámat hlavu,“ kvůli nedostatku výkonu, který by omezoval provoz, potřebných palubních systémů. Naopak tento torpédoborec bude disponovat tzv. výkonností rezervou, která by bohatě pokryla napájení, buď menšího města, nebo zamýšlených laserových zbraní, nové generace.

V souvislosti se zbraňovými systémy připomínám, že většina jich, ještě není zcela dodělaná. Počítá se totiž s tím, že Zumwalt si to v brzké době namíří do domovského přístavu v San Diegu, kde by již uvedené zbraňově systémy, měly být dodělány a loď nasazena do plné vojenské služby.

Zdroj: New Atlas

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů