Spojené státy tlačili na Norsko s vydáním Snowdena

554
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy tlačili na Norsko s vydáním Snowdena
Spojené státy tlačili na Norsko s vydáním Snowdena
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Norské ministerstvo zahraničních věcí obdrželo v souvislosti s únikem informací o špehování NSA a uvíznutím, bývalého, uprchlého informátora národní bezpečností agentury (NSA), Edwarda Snowdena na moskevském letišti, Šeremetěvo, dopis ze Spojených států, ve kterém Washington naléhá na Norsko, aby v případě objevení, či přicestování, Edwarda Snowdena do země, se Norsko postaralo o kontaktování amerického velvyslanectví a návrat do Spojených států. S touto zprávou přišla norská média, která veškerou korespondenci Spojených států, odcitovala.

Podotýkám, že dopis byl Norskému ministerstvu zahraničních věcí, dodán 27. června 2013. Cituji slova v dopise :

Žádáme, pokud se americký občan Edward J. Snowden pokusí vstoupit na území Norska, prostřednictvím jakýchkoli prostředků, aby to norská vláda okamžitě oznámila velvyslanectví a vrátila Snowdena do Spojených států prostřednictvím odepření přístupu, deportace, vyhoštěním nebo jinými zákonnými prostředky.

Ten samý den přitom nedorazil dopis jen na norské ministerstvo zahraničních věcí, ale také všem ostatním orgánům v Norsku. A stejný případ zaregistrovali i ve Švédsku nebo Finsku. V tomto dopise byl už ale Snowden uveden jako trestný uprchlík a orgány jednotlivých zemí, vyzýval, aby v případě jeho objevení, nebo všimnutí si, že si zaregistroval letenku z Moskvy do výše uvedených zemí, informovaly americký personál.

A následovali poslední dopisy, které byly doručeny 4. července 2013 (čili 7 dní po prvním dopise, jež byl zaslán první dopis, to bylo 27. června 2013 pouze na Norské ministerstvo zahraničních věcí) a v nichž Spojené státy žádají zatčení Edwarda Snowdena, včetně zabavení, veškeré jeho elektroniky.

Dopisu nyní odcituji více:

Korespondence 1:

Spojené státy naléhavě žádají, aby byl Snowden držen ve vazbě, pokud bude zatčen.

Korespondence 2:

Velvyslanectví žádá zabavení veškerého zařízení v důsledku trestných činů. To zahrnuje veškeré počítačové zařízení, elektronická zařízení pro ukládání dat a další druhy elektronických médií.

A k situaci se vyjádřil i Snowdenův právník, Ben Wizner, který norské rozhlasové stanici NRK, řekl konkrétně tato slova, cituji:

Nejproblematičtějším aspektem z americké strany a jejich žalostných žádostí je, že Snowdenovi by bylo odepřeno jeho mezinárodní právo požádat o azyl dříve, než by byl zatčen.

A dodal, cituji:

To co mě trápí je fakt, že pokud by se Snowden ukázal v jedné z těchto zemí, tak by měl být okamžitě vydán- před tím, než by měl šanci odvolat se na svá humanitární a mezinárodní práva.

Na závěr by bylo vhodné dodat poznámku, že Snowden byl do Norska pozván z důvodu udělení prestižní ceny od Bjørnson Academy for freedom of expression. Bohužel tuto návštěvu zatím neuskutečnil, neboť situace okolo akcí Norska, jež se nejspíše chystají na Snowdena, není zcela jasná.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů