Spojené státy si na jadernou velmoc jako je Rusko, vyskakovat nemohou, píší v Číně

618
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy si na jadernou velmoc jako je Rusko, vyskakovat nemohou, píší v Číně

Zdroj: www.sde.in.ua

Spojené státy americké podle čínského internetového vyhledávače Sohu.com si ze své pozice, nemohou příliš „vyskakovat“, vůči tak silné jaderné mocnosti, kterou v současné chvíli představuje Ruská federace.

Na výše uvedeném čínském vyhledávači se konkrétně uvádí, že v dnešním světě jsou všechny státy, které disponují jadernými zbraněmi, považovány za hegemona. Zároveň je v článku poukazováno také na fakt, že jaderné zbraně jsou v nynější době považovány za jakési jisté „tajemství míru“.

V souvislosti s problematikou jaderných zbraní a Ruska by nebylo na škodu připomenout, že velkou část jaderných zbraní si Ruská federace ponechala ještě z dob existence Sovětského svazu. Tyto jaderné zbraně i přes fakt, že jsou již několik desítek let staré jsou stále v provozuschopném stavu a bojové pohotovosti. Navíc od dob rozpadu Sovětského svazu Rusko vyvinulo celou řadu dalších jaderných zbraní a to i přes to, že v poslední době se ruský obranný rozpočet zmenšil a zmenšuje. Rusko je stále, co se jaderných zbraní týká, velice silné a prakticky non-stop v bojové pohotovosti, uvádí autor článku, jež je zveřejněn na webovém portálu Sohu.com.

Co se týká Ruské federace a jaderných zbraní jde autor článků ještě více do hloubky, když poznamenává, že v roce 1991, tedy v období, kdy se Sovětský svaz rozpadl, si dnešní Rusko ponechalo téměř 70 % strategických jaderných sil, které předtím vlastnil Sovětský svaz. Z tohoto důvodu tak v dnešní době Ruská federace disponuje jak pozemními, tak ale i námořními a vzdušnými jadernými silami.

Sám autor článku dodává, že Rusko je dnes, krom Spojených států, jediný stát, který si může ze svého jaderného arzenálů vybírat konkrétní typy útoků.

V textu na čínských stránkách dále stojí, že Ruská federace svojí roli jaderné velmoci ještě více upevnila poté, co se Washington rozhodl odstoupit od dohody o jaderném zbrojení a likvidaci raket středního a krátkého doletu. Tímto krokem tak byl ze strany Spojených států na Rusko učiněn strategický tlak na který Ruská federace musela reagovat a reagovala. A to sice vojenskými cvičeními, nesoucí název „Hrom 2019.“ V těchto vojenských cvičeních Rusko jasně vzkázalo celému světu, že bezpečnost státu bude zajištěna strategickými jadernými silami.

Autor článku však dodává a uklidňuje, že k opětovným závodům ve zbrojení, tak jako tomu bylo za dob SSSR společně se Spojenými státy, by znovu dojít nemělo.

Závěrem nutno poznamenat, že Spojené státy od výše zmíněné smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu odstoupili v roce 2018, konkrétně v říjnu, kdy odstoupení oznámil sám americký prezident Donald Trump. Ten jako důvod pro odstoupení uvedl, že Moskva nedodržuje své závazky plynoucí z dohody. Nutno dodat, že americká strana v té době zároveň nepředložila žádné důkazy, které by dokládaly tvrzení, že Rusko opravdu své závazky neplní.

O něco později následovala pro Moskvu dvouměsíční lhůta v rámci které se mělo Rusko vrátit k plnění podmínek smlouvy a vzdát se rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet podle Washingtonu porušoval výše uvedenou smlouvu. Tuto lhůtu Ruské federaci nařídil americký ministr zahraničí Mike Pomepeo. Na začátku července, stejného roku (roku 2018), však ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, díky němuž Ruská federace odstoupila od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu.

Letošní rok (2019), konkrétně v rozmezí od 15. do 17. října, pak pod vedením ruského prezidenta Vladimira Putina proběhlo již uvedené ruské, vojenské cvičení nesoucí jméno „Hrom 2019.“ Tohoto cvičení se zúčastnilo celkem 12 tisíc ruských vojáků, 213 raketových komplexů, 105 letadel, 5 strategických bombardérů, 5 ponorek a 310 kusů bojové a speciální techniky. Celé vojenské cvičení pak podle všech informací dopadlo nanejvýš pozitivně. Všechny body vojenského cvičení byly úspěšně splněny a všechny rakety zasáhly své cíle, tak jak měly.

Podle náčelníka hlavní správy mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany Ruské federace, generálmajora Jevgenije Iljina, mají vojenská cvičení „Hrom 2019,“ čistě obranný charakter a nejsou zaměřena proti jiným zemím.

Zdroj: www.sohu.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů