„Spojené státy prodělají, pokud nedodají stíhačky Turecku,“ míní turecký prezident

502
Print Friendly, PDF & Email
„Spojené státy prodělají, pokud nedodají stíhačky Turecku,“ míní turecký prezident
„Spojené státy prodělají, pokud nedodají stíhačky Turecku,“ míní turecký prezident

Zdroj:www.aftonbladet.se

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan okomentoval zákaz amerického senátu uvalený na dodání amerických stíhaček, páté generace F-35 Turecku. Hlava státu konkrétně uvedla, že Turecko v současné chvíli zkoumá veškeré náhradní cesty, které by vedly k dodání uvedených stíhacích letounů F-35 Turecku. Zároveň také uvedl, že Ankara, coby turecké hlavní město, již za stíhací stroje zaplatila. A to 800 milionů dolarů. V rámci onoho zákazu, pak vyjádřil také naději, že by americký prezident – Donald Trump mohl, již zmíněný zákaz, zrušit.

Důvodem pro tento krok může býti eventuální obava Spojených států z finanční ztráty, kterou v rámci projevu pro tureckou televizní stanici A Haber, zmínil turecký prezident. Od uvedené turecké televize, slova tamějšího prezidenta, poté přinesl ruský zpravodajský portál Sputniknews. Ten vyjádření turecké hlavy státu pro tureckou televizi, citoval v jednom ze svých článků. Konkrétně uvedl:

Taková mylná pozice Spojených států, vůči Turecku, které je jejich strategickým spojencem v Severoatlantické alianci, může způsobit ztráty jim samotným.

Erdogan pak k těmto slovům ještě doplnil, že Turecko v současné chvíli už pracuje na výrobě vlastních stíhacích letounů.

K americkému zákazu, který minulé pondělí vydal americký Senát nutno uvést, že tatáž státní instituce, ten samý den, schválila vlastní variantu obranného rozpočtu pro rok 2019. V té se počítá se zastavením účasti Turecka v programu výroby amerických stíhaček F-35. V praxi to tak znamená, že veškeré stíhačky F-35, vyrobené pro Turecko, zůstanou na území USA až do listopadu, roku 2019. Po celou tu dobu je tak turecká armáda může využívat maximálně k výcvikům svých pilotů. Výjimkou je v tomto směru pouze jedna stíhačka zmíněného typu, která byla Turecku, společností Lockheed Martin sídlící ve Fort Worthu, což je v Texasu, předána ještě před tím, než byl schválen již uvedený obranný rozpočet pro rok 2019.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů