Spojené státy přesouvají svůj jaderný arzenál do Rumunska

676
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy přesouvají svůj jaderný arzenál do RumunskaZdroj: www.nineoclock.ro
Spojené státy přesouvají svůj jaderný arzenál do Rumunska
Zdroj: www.nineoclock.ro

Spojené státy, dle informací internetových novin EurActiv, které se odvolali na nezávislé zdroje, přesouvají svůj jaderný arzenál z turecké letecké základny na základnu v Rumunsku. Příčinou tohoto přesunu je aktuálně rychle zhoršující vztah mezi Washingtonem a tureckým hlavním městem, Ankarou.

Přesun amerických jaderných zbraní, ale podle některých osob není z bezpečnostního a technického hlediska možný. K této vojenské akci se v posledních pár dnech vyjádřil doktor politických věd a rovněž také pracovník Ústavu orientálních studií Ruské akademie věd, pan Sergej Babkin.

Ten je konkrétně názoru, že Spojené státy nemohou přemístit své jaderné zbraně na rumunskou základnu v Deveselu. Důvodem jsou technické nedostatky této základny a také fakt, že Vojenské vzdušné síly Rumunska, tuto základnu přestaly využívat již v roce 2003. To znamená, že tato základna, není využívána již více, jak 13 let a dodnes tak nikdo pořádně neví v jakém stavu se tato dříve využívaná základna, dnes nachází.

Babkin k této základně a přesunu amerických jaderných zbraní také dodal, že má-li být vůbec nějaká šance pro bezpečné uložení jaderných zbraní na této základně, pak je zapotřebí specifických úložišť, zvláštních technických systémů a systémů zvláštní ochrany, což v Deveselu v tuto chvíli není. A nějaké americké protiraketové systémy, které zde americká vláda již nechala rozmístit a nainstalovat v tuto chvíli, nic neřeší.

K tomuto článku si ještě závěrem, dovolím doplnit jednu takovou technickou poznámku. A to sice, že zde výše uvedená vojenská základna v Rumunsku se nachází přesně 800 kilometrů od Krymu, což jinými slovy znamená, že se tato základna ocitá přímo v zóně dosahu, různých ruských zbraní. A to včetně takových řízených „drobečků“ (střel) jako je Kalibrus, které jsou odpalovány z moře.

Z těchto slov tedy musí být každému naprosto jasné, proč se pan Babkin k přesunu amerických jaderných zbraní vůbec vyjadřoval. Pro ty méně chápavé – Chtěl tak upozornit Spojené státy na to, že „za humny“ mají svůj vlastní jaderný arzenál Rusové. Tímto arzenálem tak Rusové mohou v případě amerického vojenského aktu směrem k Rusku, samotným Američanům docela slušně zatopit pod kotlem.

Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů