Spojené státy použili svoji nejsilnější nejadernou bombu proti Islámskému státu

666
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy použili svoji nejsilnější nejadernou bombu proti Islámskému státu
Zdroj: www.defencetalk.com

Spojené státy americké včerejším dnem, tedy čtvrtkem 13. dubna shodili svoji nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 (jinak nazývanou také jako „matka všech bomb“) na jeskynní komplex v afghánské provincii Nangarhár, který sloužil jako úkryt bojovníkům radikální teroristické organizace Islámský stát. Výše zmíněná americká bomba byla shozena z předělaného transportního letounu typu MC-130.

Po svržení bomby se k samotnému vojenskému zákroku vyjádřil i americký prezident Donald Trump, jenž tuto operaci proti bojovníkům Islámského státu označil za „velice úspěšnou misi.“

O samotné americké nejaderné bombě MOAB, nelze nezmínit její sílu, která ač je Spojenými státy prezentována jako nejsilnější, tak v reálu je tato bomba jako druhá nejsilnější. Její síla se rovná odpálení 11 tun TN|T. Na světě však existuje ještě jedna, silnější a rovněž nejaderná bomba. Tu mají ve své moci Rusové a je přesným opakem Americké bomby. Nazývá se totiž „oтец всех бомб,“ do češtiny přeloženo jako „otec všech bomb.“ Tato bomba byla Ruskou federací úspěšně otestována již 11. září, roku 2007, kdy byla shozena z ruského strategického bombardéru Tu-160.

A na rozdíl od americké termobarické bomby se síla této, ruské, rovněž termobarické bomby rovná hned 44 odpáleným tunám TNT. Její poloměr výbuchu pak činí 300 metrů, zatímco u americké bomby je tomu jen 150 metrů.

Zdroj: Eurasia 24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů