Spojené státy letos prodaly Ukrajině uhlí za trojnásobnou cenu než v loňském roce

1068
Print Friendly, PDF & Email
Spojené státy letos prodaly Ukrajině uhlí za trojnásobnou cenu než v loňském roce
Spojené státy letos prodaly Ukrajině uhlí za trojnásobnou cenu než v loňském roce
Zdroj: www.twoj-opal.pl

Americké uhlí, které letos v období od ledna do března 2017 putovalo ze Spojených států na Ukrajinu bylo oproti loňskému roku pro Ukrajinu výrazně dražší. Informaci na veřejnost přineslo americké ministerstvo energetiky díky své zprávě, která se takřka ihned ocitla i v ruské vícejazyčné zpravodajské televizi RT (Russia Today).

Podle informací Russia Today Spojené státy během letošního roku, konkrétně ve výše uvedeném období prodaly Ukrajině jednu tunu uhlí za 206 dolarů, což odpovídá při aktuálním kurzu částce zhruba 4 500,- českých korun. Ještě v průběhu minulého roku, roku 2016 v tom samém období, ale stála tuna uhlí pro Ukrajinu „pouhých“ 71 dolarů (1 500 českých korun). Oproti minulému roku se tak jedná skoro o trojnásobné zdražení.

V souvislosti se zvyšující se cenou za uhlí dovezené ze Spojených států na Ukrajinu, nutno ještě uvést, že Ukrajina na rozdíl od předchozího roku, podstatně zvýšila množství zakoupeného uhlí. Zatímco během roku 2016 ukrajinský stát nakoupil od ledna do března zhruba 355, 1 tisíc tun uhlí, letos se nákup vyhoupl až na astronomických 865, 7 tisíc tun uhlí.

I přes toto rapidní navýšení ukrajinské objednávky, ale zvyšující se cena od Spojených států, nedává smysl. A to zvláště v okamžiku kdy se pro ostatní státy cena za uhlí snižuje. Dokonalým příkladem nám může býti Norsko, které letos nakoupilo od Spojených států, tunu uhlí za 125 dolarů. V minulém roce je přitom stejné množství uhlí od stejného zprostředkovatele stálo 140 dolarů.

Zdroj: Russia Today

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů