Španělský přístav i přes odpor politiků hostí ruské námořnictvo

749
Print Friendly, PDF & Email
Španělský přístav i přes odpor politiků hostí ruské námořnictvoZdroj: www.cz.forwallpaper.com
Španělský přístav i přes odpor politiků hostí ruské námořnictvo
Zdroj: www.cz.forwallpaper.com

Španělsko začalo do svého přístavu, poblíž tamější enklávy, Ceuta pouštět ruské vojenské loďstvo. A to i přes politické protesty některých eurokomisařů a sankce, které byly Rusku, Evropskou unií uděleny. Informaci přináší španělský deník, El Pais ve svém článku.

V něm konkrétně stojí, že někteří eurokomisaři na signál a popud amerického konzervativního výzkumného ústavu, Heritage, začali ostře politicky protestovat proti současnému zakotvení ruských válečných lodí ve španělském přístavu, poblíž enklávy Ceuta. Výše zmíněný konzervativní výzkumný ústav totiž obvinil Španělsko, že umožňuje ruským plavidlům kotvit v Ceutě, ale zároveň zakazuje přímý pohyb lodí NATO mezi Gibraltarem a španělskými přístavy.

Deník El Pais v souvislosti s tímto protestem komisařů, konkrétně poznamenává, že jedenáct europoslanců, mezi nimiž se objevil, například: Ekonom, profesor španělské university ideologie a eurokomisař, Ramon Tremosa, či někteří zástupci Polska a pobaltských republik, společně apelovali na vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, Federicu Mogheriniovou, aby odsoudila kotvení ruských válečných lodí v přístavu španělské enklávy Ceuta.

Eurokomisaři proti tomuto, nejspíše vstřícnému kroku španělské vlády, vůči Rusku protestují přesněji ze dvou důvodů. Prvním důvodem jsou samozřejmě sankce proti Rusku, které Španělsko velice striktně dodržuje. Eurokomisaři zde konkrétně tvrdí, že tímto krokem, španělská vláda porušuje sankce, které byly evropskou unií, Rusku stanoveny.

Dalším, v pořadí druhým důvodem je dle eurokomisařů udržení pozic, ruských vojenských sil na Ukrajině. Zde zas komisařům vadí, že španělská vláda se tímto povolením nejspíše snaží ruským válečným lodím pomoci při udržení pozic ruské armády na Ukrajině.

Všechna tato tvrzení, ale Španělsko, naprosto odmítá a ujistilo Evropskou unii o tom, že současné zastávky ruského vojenského námořnictva jsou pouze technického, nikoliv vztahového či politického charakteru. Španělsko údajně na přítomnosti ruského vojenského námořnictva v místním přístavu dosti vydělává, krom toho tato ruská námořní přítomnost také zlepšuje Španělsko-ruské vztahy.

K současnému zakotvení ruské námořní flotily ve španělském přístavu nesmíme zapomenout zmínit několik faktů. A to sice, že ruské lodě, kterých je ve španělském přístavu momentálně 50 (hlavně ponorek a torpédoborců) jsou zde zakotveny již od roku 2011. Do přístavu údajně připluly kvůli tomu, aby doplnily jídlo a posádka, aby si oddechla.

Nutno však podotknout, že k ruským námořním zastávkám patří, krom oblíbeného španělského, severoafrického přístavu, také přístavy třeba na Maltě a v Řecku, kde ruské lodě rovněž kotví v nemalých počtech.

Zdroj: Svět kolem nás

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů