Španělsko otevřelo svůj přístav Rusům, v NATO a Londýně jsou tímto činem znepokojeni

697
Print Friendly, PDF & Email
Španělsko otevřelo svůj přístav Rusům, v NATO a Londýně jsou tímto činem znepokojeniZdroj:www.securitymagazin.cz
Španělsko otevřelo svůj přístav Rusům, v NATO a Londýně jsou tímto činem znepokojeni

Zdroj:www.securitymagazin.cz

Politické špičky v Londýně a Severoatlantické alianci, NATO jsou momentálně znepokojeni španělským vstřícným činem, vůči Rusku, konkrétně vůči ruskému vojenskému námořnictvu. Španělské město Ceuty, které společně se stejnojmenným přístavem, „leží“ na africkém pobřeží Středozemního moře, totiž umožnilo vplutí do svého přístavu, lodím Severní flotily, které aktuálně míří k břehům Sýrie, kde chtějí bojovat proti globálnímu terorismu. Tento vstřícný čin se ale na mezinárodní politické scéně změnil doslova v kapku oleje, přilitou do ohně. Španělsko svou vstřícností tak rozhořčilo, třeba generálního tajemníka NATO, nebo zástupce britského ministerstva zahraničních věcí.

A ti na celý incident reagovali následovně. První se ke španělskému vstřícnému kroku, vyjádřil generální tajemník NATO, pan Jens Stoltenberg. Ten je celou situací znepokojen. Dle jeho názoru je totiž velice pravděpodobné, že ruské palubní letectvo bude použito k tzv. aktivizaci leteckých útoků na obyvatele Aleppa.

Vedle Stoltenberga se k výše popsanému španělském kroku zmínil i již uvedený oficiální mluvčí ministerstva zahraničních věcí Spojeného království, který konkrétně prohlásil cituji:

Vláda Jejího Veličenstva dříve vyjádřila znepokojení vládě Španělska ohledně jeho pohostinnosti vůči ruským lodím, zatímco všichni ostatní jsou znepokojeni vojenskou aktivitou Ruska.

V závěru článku si dovolím doplnit pár faktů. A to sice, že španělská města jako je Malilla, nebo právě Ceuty leží na africkém pobřeží, Středozemního moře a nároky na tyto města si děla hlavně Maroko. Z polohy tak logicky vyplývá, že uvedené oblasti, nebo chcete-li tak zmíněná města nespadají do území odpovědnosti Severoatlantické aliance. Tudíž by lidem v NATO mělo být úplně jedno, koho si Španělé, případně Maroko pouští do vlastních přístavů.

Další, konečná poznámka je spíše zajímavostí. Ruské vojenské lodě se v přístavu Ceuty zastavují pravidelně již několik let. Hlavním důvodem zastávek je většinou odpočinek posádek. Jen od roku 2011 vplulo do přístavu Ceuty, více než 50 ruských vojenských lodí.

Zdroj: Rusvesna.su

1/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů