Slovensko odmítá jít ve stopách Ameriky a EU

522
Print Friendly, PDF & Email
Slovensko odmítá jít ve stopách Ameriky a EUZdroj: Vlastní
Slovensko odmítá jít ve stopách Ameriky a EU
Zdroj: Vlastní

Sankce, které uvalili Spojené státy společně s EU na Rusko, rozeštvali spoustu lidí, hlavně co se týká zemědělců, kteří díky těmto stupidním sankcím přišli o desítky, ne-li o stovky miliard korun. Zemědělci ale nejsou jediní koho sankce, evropskou unie a Spojených států, naštvali.

Otevřená hádka se totiž vyskytla i mezi Slovenskými politiky, konkrétně, mezi slovenským premiérem, Robertem Ficem a prezidentem, Andrejem Kiskou. Místní média tomu dokonce dala titulek: „Prezident Kiska vs. premier Fico.

A o čem, že se vlastně politici hádají? Prezident Kiska, konkrétně prosazuje to ,aby zájmy podnikatelů, neohrozily základní hodnoty, jako je svoboda a demokracie. Podle něho je třeba se vyrovnat s ekonomickými problémy, které z protiruských sankcí, plynou.

To ale, slovenský premiér, odmítá a tvrdí, že Slovensko, nebude následovat Evropskou unii v uvalování sankcí, jako beran na jatka. Konkrétně řekl, že na zavádění sankcí bez zjištění a rozborů jejich následků, by mohli přistoupit jen sebevrazi.

Co je ale divné, je obava samotného, premiéra. Ze statistik totiž vyplývá, že slovenské vývozy do Ruska, čin zhruba 4%. Tak na co tedy tolik obav?

Na to už odpovídá, slovenský ekonom, Vladimir Bačišin, který tvrdí, že sankce, budou trápit nejdříve malé a středně velké, slovenské výrobce, zemědělské produkce.

Konkrétně říká, cituji:

„Přebytky zboží, které vzniknou na evropském trhu, budou tlačit na slovenský trh, což bude mít za následek prudký pokles cen, zbídačování drobných a středních podniků. Značné byly i obavy týkající se fungování dceřiné odbočky ruského Sberbanku v Bratislavě, největší úvěrové organizace v zemi. Avšak společným úsilím Slovenska a Rakouska se podařilo zahraniční odbočky Sberbanku zpod vlivu sankcí EU dostat. Což je vynikající! Tato banka totiž poskytla akciové společnosti Slovenské elektrárny obrovskou půjčku – 870 milionů eur. Kdyby tato banka svou činnost na Slovensku zastavila, byla by to skutečná katastrofa“.  

Není ani tajností, že slovenskou ekonomiku, může ovlivnit i ekonomika jiných států, jako například německá, italská, či francouzská ekonomika. Důvod tohoto vlivu je jednouchý. Pokud tyto země, nejsilnější ekonomiky v EU a možná i v Evropě omezí obchod s Ruskem, pak logicky omezí obchod, konkrétně firmy – vývozci , omezí své služby i pro slovenské zákazníky. Pokud se odehraje třetí kolo sankcí, proti Rusku, tak se sníží, růst slovenské ekonomiky v roce 2015 na 1% na místo předpokládaných 3,1%.

Zdroj: Svobodné noviny

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů