Skupina amerických vojenských lodí míří k syrským břehům

646
Print Friendly, PDF & Email
Skupina amerických vojenských lodí míří k syrským břehům
Skupina amerických vojenských lodí míří k syrským břehům
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Celkem osm amerických, vojenských lodí vyrazilo v několika posledních hodinách z americké námořní základny Norfolk, směrem k syrským břehům. Společně s letadlovou lodí Harry S. Truman do akce proti režimu syrského prezidenta Bašara Asada, vyrazil také americký křižník USS Normady a řada amerických torpédoborců, kterými jsou: USS Arleigh Burke, USS Bulkeley či USS Forrest Sherman, nebo USS Farragut. K těmto torpédoborcům by se později měly přidat ještě další dvě vojenské lodě, stejného charakteru a to sice – USS Jason Dunham a USS The Sullivans.

Vedle amerických vojenských lodí, které na svých palubách povezou až 6 500 námořníků by se po jejich „boku“ k syrským břehům mohla vydat i německá vojenská fregata FGS Hessen, jejíž poslední vojenská mise společně s americkým plavidlem Harry S. Trumanem se datuje do roku 2010.

Poslední vojenská mise Harry S. Truman je pak datována do roku 2015, kdy byla nasazena na Blízkém východě na proti-islámskou misi. V současné chvíli se tak jedná o vůbec první větší vojenskou misi, kterou bude muset, výše uvedená letadlová loď zvládnout. Očekává se, její nasazení v oblasti Středozemního moře, kousek od břehů Sýrie, kde bude muset společně se svými spojenci reagovat na krizové situace, probíhající v Evropě a na Blízkém východě. Její cesta do tohoto regionů by podle dostupných informací z analytického střediska mohla trvat týden.

Zároveň nutno dodat, že tato loď střídá, po více jak čtyřech měsících vojenskou, námořní skupinu lodí, pod velením letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, která se svou skupinou působila ve stejných vodách, do kterých nyní, společně s dalšími loděmi, pluje letadlová loď Harry S. Truman.

Informace o nasazení americké letadlové lodě Harry S. Truman k břehům Sýrie se objevily, těsně po té, co se na světlo dostaly zprávy o chemickém útoku na lidi v syrské Dumě (informace o chemickém útoku vyšli najevo v sobotu 7.4.2018).

Západ následně z chemického útoku obvinil přímo režim Bašara Asada. Nedlouho na to (hned v pondělí 9.4.2018) pak americký prezident Donald Trump uvedl, že v souvislosti s chemickým útokem v Dumě, rozhodne o možných opatřeních, vůči Sýrii v následujících 48 hodinách.

Zdroj: Stripes.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů