Situace na Maďarsko-srbské hranici se komplikuje – uprchlíci ničí plot

766
Print Friendly, PDF & Email
 Situace na Maďarsko-srbské hranici se komplikuje – uprchlíci ničí plotZdroj: www.parlamentnilisty.cz

Situace na Maďarsko-srbské hranici se komplikuje – uprchlíci ničí plot
Zdroj: www.parlamentnilisty.cz

Pokud jste dámy a pánové ještě nikdy neviděli jak to vypadá, když se uprchlíci bouří, máte nyní jedinečnou možnost se na tento „děj“ podívat. Přesně toto se totiž v současné chvíli odehrává na Maďarsko-srbrské hranici, „krátce“ po uzavření maďarských, hraničních přechodů. Lidé, postižení občanskou válku v Sýrii, kteří se hlava, nehlava chtějí dostat dále do Evropy se totiž zde (na hraničním přechodu Horgoš-Röszke) začali mohutně bouřit a to tak, že dokonce prolomili plot, který maďarská vláda nechala vybudovat.

Jak uvádí mnohé zahraniční zdroje, tak na místo museli být povoláni, místo normálních maďarských těžkooděnců, policisté rovnou s vodními děly, slzným plynem či obrněnými vozy. Situaci se prozatím podařilo zvládnout, nicméně není vyloučeno, že se stejný scénář může ještě opakovat.

Počátek tohoto „uprchlického povstání“ se na Maďarsko-srbské hranici, začal formovat už během úterní noci, kdy se u plotu, shromáždilo hned několik stovek imigrantů. Jak dále uvádí prohlášení maďarské vlády, tak už ve středu se některé čekající skupiny běženců na maďarsko-srbských hranicích, začali bouřit a ozývat. V případě maďarských hranic se dokonce uprchlíci sešli s kovovými tyčemi a klacky, kterými následně začali mlátit policisty a házet po nich předměty. Ještě předtím se ale do čela davu postavili jakési čtyři ženy, které nad hlavu zvedali své děti, jimiž dle informací, chtěli u policistů a zásahových jednotek vyvolat soucit. Nicméně pokus těchto žen byl marný a nakonec se stejně vše převrhlo do násilností, kdy se radikální jedinci, podle zpráv ČT pocházející především z Afghánistánu, snažili dostat na maďarské území. To se jim ve výsledku přes maďarské zásahové jednotky, stejně nepodařilo.

Dle nejnovějších informací, nikdo neutrpěl žádná zranění, výjimkou je snad jen pár lidí, kteří byli „zasaženi“ slzným plynem a slzeli. V současné chvíli na místě operuje hlavně maďarská policie, která ve svém prohlášení uvedla, že – cituji:

„Podniká zákonná a přiměřená opatření na ochranu maďarské státní hranice a vnější hranice Evropské unie.“

ČT k policejnímu prohlášení pak ještě dodává, že na maďarských hranicích by krom tamější policie měla operovat také místní armáda s vojenskými vozy Hummer.

A o uprchlické krizi v Maďarsku, případně v jeho okolních státech se zmínila i další česká média. Tak například, server Idnes.cz přišel s informací, že Slovinsko, (kvůli uprchlické krizi, která jak už bylo uvedeno výše se na maďarských hranicích změnila ve rvačku) chystá zavést hraniční kontroly na hranicích s Maďarskem. Důvodem k této akci je fakt, že uprchlíci hledají cestu, jak maďarský plot, obejít a Slovinsko případně i Chorvatsko jsou prý jedinou volnou cestou.

Server Aktuálně.cz pak v souvislosti s Chorvatskem dodává, že do země se stahuje stále větší počet uprchlíků a to kvůli chorvatskému premiérovi, který imigrantům slíbil, že je bez jakýchkoliv potíží, pustí dále na vysněný západ. Při tomto slibu si ale nejspíše vůbec neuvědomil, do jakého pekla uprchlíky posílá. Oblast, kterou by uprchlíci měli procházet je totiž plná minových polí z poslední války.

Zdroj: Parlamentní listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů