Sharon Afek bude nový generální, vojenský prokurátor Izraele

632
Print Friendly, PDF & Email
Šaron Afek bude nový generální, vojenský prokurátor IzraeleZdroj: www.ynetnews.com
Šaron Afek bude nový generální, vojenský prokurátor Izraele
Zdroj: www.ynetnews.com

Funkci nového vojenského prokurátora v Izraeli, jež bude mít na starosti tamější obranné složky, obsadí nynější plukovník, Sharon Afek. Ten by měl ve své budoucí pozici, vystřídat, současného izraelského generálmajora, Danyho Efroniho, kterému letos v říjnu po čtyřech letech „kralování na tomto postu,“ končí jeho volební období.

Je třeba uvést, že Sharon Afek, do této pozice nenastupí zrovna v ideální situaci. Podle současných zpráv totiž jednotlivým členům izraelské armády hrozí v zahraničí právní šikana. A to kvůli jejich údajné účasti na protiteroristických akcích. Výjimkou samozřejmě nebude ani prošetřování jednotlivých členů, před Mezinárodním trestním soudem.

Samotného nového, vojenského prokurátora Šarona Afeka, pak do této funkce na základě série porad s právním poradcem vlády a nejvyšším státním zástupcem Izraele, Jehudou Weinsteinem rozhodl dosadit, současný ministr obrany, Moše Jaalon.

Co o Sharonovi Afekovi, víme? Krom toho, že bude v několika následujících dnech, či spíše týdnech, doslova, expresně povýšen na místo brigádního generála (do této doby stál v čele velitelského a štábního kursu, vysoké školy, kde se na své povolání připravují izraelské, obranné síly), tak víme i o letech 2009 až 2012 kdy byl zástupcem vojenského generálního prokurátora. Rovněž stojí za řeč, že v letech 2007 až 2009 byl právním poradcem, velitele Judeje a Samaří. Jeho rozsáhlá působnost, ale pokračuje dále. Rok 2007 až 2004, působil jako právník izraelského letectva a v roce 2002 až 2004 byl pak zástupcem velitele armádní, mezinárodní právní divize.

A stejná pestrost panuje i v jeho studiích. Na výbornou vystudoval hned několik škol, potažmo univerzit. Tou první byl bakalářský a následně také magisterský titul na Univerzitě Tel Aviv. Druhou pro Afeka, velice zdařilou univerzitou, byla zřejmě ta nejznámější univerzita, Harvardova. Zde prošel programem pro vedoucí zaměstnance státní a místní správy.

Po takto zdařilých studiích byl v roce 2011, horkým favoritem na již zmíněnou pozici, generálního vojenského prokurátora. Nicméně v tomto roce se na tento post nedostal. Jednoduše proto, protože tenkrát dostal přednost Dany Efroni. Důvodem pro nejmenování Afeka do jeho pozice již v roce 2011 byly špatné vztahy, mezi tehdejším ministrem obrany, Eudem Barakem generálním náčelníkem štábu, Gabim Aškenazim. Sám Afek ale tvrdí, že pravým důvodem bylo to, že ho Barak považoval za příliš blízkého Aškenazimu.

Máme-li se nyní znovu vrátit k současnému stavu Izraele a k jeho problémům, tak Izrael v současné chvíli společně s výše uvedenými problémy, trápí ještě dva problémy a to: 1, jsou potencionální soudní procesy u mezinárodního trestního soudu, jimiž za zpackané protiteroristické operace, vyhrožuje Stát Palestina. No a druhým problémem je řešení velkého množství sporných případů na izraelské, vojenské, generální prokuratuře k nimž došlo během protiteroristické operace „Ochranný štít“, jež byla vedená v létě 2014 proti Hamasu v Gaze.

Inu, nový vojenský prokurátor, Sharon Afek to bude mít těžké. Jak správně poznamenal, současný izraelský ministr obrany, Jaloon, cituji:

Mezinárodní právní vojenská oblast se v posledních letech stala vysoce důležitou. Je to komplikovaná oblast, plná problémů a vyžadující hlubokou a důkladnou znalost mezinárodního práva. Tato oblast se stala zásadně důležitou kvůli nutnosti právně ospravedlňovat akce Izraelských obranných sil proti teroristickým organizacím – a nutnosti poskytnout právní ochranu před vyšetřováním v zahraničí velitelům a vojákům Izraelských obranných sil.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů